niedziela, 21 kwietnia, 2024
Jaka jest Twoja prawda?Rozmowy o OjczyźnieWojskoŻołnierze Niezłomni

“Zbrodniarz” Łupaszka bohaterem Ku Prawdzie!

Po zamieszczeniu na Ryjbooku linku do mojego wpisu Śmierć Łupaszki, pojawiło się wiele komentarzy negujących postać Łupaszki, jako narodowego bohatera.

Mógłbym skwitować to zdaniem:

Każdy wybiera sobie bohatera według swojego widzimisię.

Teoretycznie jeszcze w mediach mamy wolność. Prawo do głoszenia swojej opinii ponoć gwarantuje Konstytucja.

Tym niemniej – w obronie prawdziwej historii Łupaszki – napiszę kilka zdań i zacznę od rzeczy, którą każdy może zweryfikować bez większego trudu.

Niektórzy myślą, że Łupaszka to pseudonim jaki nadali Zygmuntowi Szendzielarzowi współtowarzysze walki, lub jego ofiary, bo: łupił, gwałcił i mordował!

Tak Zygmunta Szendzielarza – jak i wielu innych żołnierzy wyklętych – przedstawiała propaganda komunistyczna.

Na sam dźwięk słowa Łupaszka, czy Łupaszko, bo i taka wersja funkcjonowała – ówcześnie prawy – czyli poddany komunistom człowiek, miał dostawać gęsiej skórki ze strachu.

W notce biograficznej w Wikipedii jest podane, że:

Zygmunt Szendzielarz przyjmuje pseudonim Łupaszka po słynnym zagończyku z okresu wojny polsko-bolszewickiej ppłk. Jerzym Dąbrowskim.

Przypomnę refren z żurawiejek ułańskich z tamtych czasów:

Lance do boju! Szable w dłoń! Bolszewika goń, goń, goń!

Nie bez znaczenia jest także fakt, że ten pseudonim przyjmuje z chwilą, gdy przystępuje do działań konspiracyjnych po klęsce wrześniowej.

Do dowodzenia oddziałami bojowymi jeszcze droga daleka!

Zasadnicza “ułomność” Łupaszki – jako bohatera narodowego – to zarzut, że dopuścił się zbrodni na litewskiej ludności cywilnej w Dubinkach.

Wśród ofiar była też Polka, z czteroletnim synkiem. Dla mnie najważniejsze fakty – bezsporne – które mówią, że Łupaszka nie jest odpowiedzialny za zabicie ludności cywilnej to:

Łupaszka rozkaz do likwidacji konkretnych osób – znanych z imienia i nazwiska Litwinów – współpracujących z aparatem okupacyjnym, wydaje po mordzie w Glinciszkach.

Czyli rozkaz odwetu, skierowany przeciw konkretnym osobom, zostaje wydany przez dowódcę wojska polskiego po tym, jak litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej bestialsko zamordował 38 mieszkańców Glinciszek, w odwecie za śmierć czterech litewskich policjantów w starciu z 5 Wileńską Brygadą AK, dowodzoną przez Łupaszkę, z jej oddziałem AK niedługo przedtem przebywającym w majątku Glinciszki. 

Łupaszka tą akcją odwetową nie dowodził!

Dlaczego wśród zabitych znaleźli się cywile? Mogło to wynikać z faktu, że w akcji została użyta broń maszynowa.

Mogę wyobrazić, że stało się to na podobnej zasadzie jak w Afganistanie, gdy od ostrzału moździerzowego zginęli cywile w Karbali.

Jeżeli ktoś, żołnierzy polskich biorących udział w tej akcji i dowódcę, który wydał rozkaz ostrzału wroga z moździerzy, uważa za zbrodniarzy, to ja dalszą dyskusję – w tym temacie – uważam za zbędną.

Tym, co wątpią w szlachetną i patriotyczną postawę Łupaszki, polecam przeczytanie artykułu: W obronie dobrego imienia Łupaszki.

Kogo Wy bronicie plując na Łupaszkę?

Bardzo do mnie przemawia ten fragment tekstu Kazimierza Krajewskiego i Grzegorza Wąsowskiego:

Zdaniem autorów niniejszego tekstu, „Łupaszka”, wydając rozkaz o zastosowaniu odwetu na Litwinach, nie nakazywał zabijania kobiet i dzieci, zaś ramy jego rozkazu zostały przekroczone przez „Rakoczego” i „Maksa” – dowódców pododdziałów 5 BW skierowanych wówczas przez „Łupaszkę” na przedwojenne terytorium państwowym Litwy w celu wykonania działań odwetowych (sam „Łupaszka” nie wziął udziału w tych działaniach, pozostając z resztą sił 5 BW po polskiej stronie starej granicy państwowej).
W pierwszej i ostatniej fazie akcji odwetowej, a zatem bezpośrednio po odebraniu rozkazu „Łupaszki” i gdy bliski był powrót do miejsca postoju dowódcy 5 BW, zastosowano się ściśle do treści rozkazu „Łupaszki”, pozbawiając życia wyłącznie osoby wytypowane do likwidacji. W innych momentach działań odwetowych rozkaz ten przekroczono, wybijając całe rodziny.

Jako Polak – patriota – wolę mieć za bohatera Łupaszkę i żołnierzy z Karbali, niż morderców z Katynia i tych, co im służyli przez całą PRL.

Ja nie pluję na Jaruzelskiego, bo rozumiem w jakiej geopolitycznej sytuacji się znalazł i dlatego proszę Was – zwolenników PRL – nie plujcie na Łupaszkę tylko dlatego, że podczas wojny jego żołnierze zabili iluś tam cywili.

Pomyślcie: ilu cywili zginęło w komunistycznych kazamatach!

Nie zapomnijcie, że w Katyniu strzałem w głowę, został zabity oficer razem z cywilem… nastoletnim synem.

Zbrodniarz Łupaszka bohaterem Ku Prawdzie!

 

6 komentarzy do ““Zbrodniarz” Łupaszka bohaterem Ku Prawdzie!

 • “Każdy wybiera bohatera według swojego widzimisię” – to bardzo niebezpieczny moim zdaniem pogląd, dopuszczający kult morderców, jakich kto tylko sobie wybierze. Mogę próbować bronić Łupaszki, nawet go rozumieć, ale faktów nie da się zmienić. To … (cenzura KP)

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Lupaszka to bohater każdego Polaka – patrioty. Jak dla Ciebie jest zbrodniarzem… to głoś to z podniesioną przyłbicą, a nie jak… niewolnik 😉

   Odpowiedz
 • jeśli jest piekło,to tam jest miejsce dla zbrodniarza łupaszki. Nie przypadkowo słowo łupaszka piszę z małej litery !

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Jeżeli jest niebo, to tam jest miejsce dla bohatera narodowego Łupaszki. Nie przypadkowo pseudonim Łupaszka, będę pisał do śmierci z dużej litery! Ku chwale bohaterom narodowym!

   Odpowiedz
  • Dziękuję! Każdy wybiera bohaterów według swojego widzimisię 😉 Łupaszka nie popełnił żadnej zbrodni i dla każdego Polaka jest żołnierzem – bohaterem i tyle.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *