poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Jaka jest Twoja prawda?

Wszystkie sekty jednakową mają wartość. Wszystkie należy zwalczać!

Michał MurgrabiaApologeticum TV – na zaproszenie Klubu Polonia Christiana pojawił się w Olsztynie 15 października 2019, z wykładem zatytułowanym: Sekty we współczesnym świecie.

Wykład był interesujący ale zawierał wypowiedzi, które w przypadku publikacji w Internecie, mogłyby narazić Michała Murgrabię i mnie na… ciąganie po sądach 😉

Chociaż jestem przekonany, że to po naszej stronie jest PRAWDA, to nie mam ochoty i… zabezpieczenia finansowego, by walczyć z oponentami, po których stronie stanie kasta nadzwyczajnych ludzi.

Przestałem już wierzyć w olsztyński… polski wymiar sprawiedliwości.

W uczciwość policjantów, prokuratorów i sędziów. To jedna republika kolesiów, przez normalnych ludzi określana mianem… mafia 😉

Michale, jaka jest Twoja prawda o sektach we współczesnym świecie?

Michał Murgrabia:

Błędne patrzenie na problem sekt we współczesnym świecie sprawia, że ograniczamy się patrząc na ten problem wyłącznie do na przykład Świadków Jehowy czy ruchu Hare Kryszna. Nie jest tak.

Ja czerpię z definicji jaką zaproponował kardynał Stanisław Hozjusz w książce:

Uratował Polskę od protestantyzmu księdza Józefa Umińskiego

Tu jest wypowiedź kardynała Hozjusza opisana. Jego podejście do problematyki sekt. Dla mnie to jest definicja najbardziej właściwa:

Na rękę Hozjuszowi w zwalczaniu protestantyzmu było, że i sami protestanci, zwolennicy różnych kierunków, toczyli namiętnie walki ze sobą wzajemne. 

Luteranie i kalwini źli na antytrynitarzy za to, że im wielu wyznawców odciągali. Żądali od króla dekretu przeciwko nim i wydalenia ich z Polski. Tłumacząc, że to sekta szkodliwa dla Państwa. 

Przeciwny wszelkiej połowiczności Hozjusz, przedstawiał Zygmuntowi Augustowi, biskupom i senatorom, że:

Wszystkie sekty jednakową mają wartość! Nie można tolerować jednych a gnębić drugie.

Wszystkie tłumić należy i dopiero wówczas można będzie liczyć na pożądany spokój w kraju. 

Jeśli zaś król zdecydował by się zostawić wolność luteranom i kalwinom, to konsekwentnie i antytrynitaryzmu tępić nie ma prawa…

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *