sobota, 2 marca, 2024
Życie Olsztyna

Jestem naukowcem, ale lubię też się bawić! Paul Cameron

10 maja 2017 r. z mieszkańcami Olsztyna spotkał się Paul Cameron. Przeciwko goszczeniu w Olsztynie Paula Camerona protestowała grupka osób pod hasłem: Homofobia zabija. Na transparencie mieli napisane HAŃBA.

Bardzo mnie ciekawiło, kim tak naprawdę okaże się Paul Cameron. Nie znałem wcześniej człowieka – jego poglądów – to do spotkania podszedłem z otwartym umysłem. Czy Paul Cameron jest rzeczywiście homofobem? Czy sieje mowę nienawiści?

W pewnym stopniu, już na początku spotkania Paul Cameron zaspokoił moją ciekawość. Powiedział:

Jestem naukowcem, ale lubię też się bawić. Byłem jednym z pierwszych naukowców, który dokumentował skutki palenia tytoniu. Wykazałem, że tzw biernie palenie może wpływać na inne osoby, na dzieci, ale także na dorosłych. Dzięki temu – być może – uratowałem życie miliona ludzi, którzy albo nigdy nie zaczęli palić, albo rzucili palenie. 

Byłem też zwolennikiem pewnej strategii, która została przyjęta. Zamiast mówić ludziom żeby przestali palić – bo to jest niebezpieczne – bez sensu. Skoncentrowałem się na tym, żeby mówić  ludziom którzy nie palą, i na tym, żeby dyskryminować tych, którzy palą, żeby utrudnić im życie. Niepalących można przekonać, że palacze ich krzywdzą. W ten sposób, oni też mogą przekonać palaczy, żeby przestali palić, wywrzeć na nich wpływ. Zajęło to niestety około 20 lat, zanim moje badania, które opublikowałem w 1967 roku, zostały wdrożone w życie.

W 1985 roku zaangażowałem się w inną bardzo ważną kwestię. Dotyczyło to rozprzestrzeniania się wirusa HIV. Po kampanii 3 i pół letniej, udało mi się doprowadzić do tego, że osoby homoseksualne, mające związki homoseksualne, nie mogły oddawać krwi. Miałem przyjemność uczestniczyć w czymś, co uratowało dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.

Dzisiaj będę miał okazję mówić do państwa na temat, który jest najpoważniejszym tematem jakim kiedykolwiek się zajmowałem, w jakim kiedykolwiek brałem udział. To, o czym będę mówił, może mieć związek z uratowaniem, utratą miliardów istnień ludzkich, w zależności czy odniosę sukces w tym, o czym mówię, czy nie odniosę tego sukcesu.

Dla mnie Paul Cameron – po tej zajawce – wydał się ciekawym człowiekiem i naukowcem, który realizuje się w badaniach na rzecz zdrowia społeczeństwa. Walka z paleniem tytoniu i działanie przeciwko rozprzestrzenianiu się HIV-a, zasługują na słowa pochwały, a nie okrzyki: hańba! Jutro opublikuję zapis dźwiękowo – filmowy całego spotkania, i każdy będzie mógł wyrobić sobie zdanie o Paulu Cameronie. Polecam!  😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *