poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
InformacjePolitykaŻycie Olsztyna

ZALEJE NAS ŻYWNOŚĆ Z AMERYKI POŁUDNIOWEJ

Unia Europejska znowu uderza w rolnictwo na Starym Kontynencie! Unijna polityka ukierunkowana jest na bieżący interes gospodarczy wąskiego kręgu państw zachodnich. W całej Europie dociska się śrubę rolnikom, doskonale wiedząc, że dotknie to najbardziej producentów z Polski i innych krajów Europy Środkowej.

Ursula von der Leyen zobowiązała się do zawarcia niebezpiecznej z perspektywy rolników umowy z Mercosur (Wspólny Rynek Południa).

Wskutek umowy oba obszary gospodarcze rozluźnią swoją politykę celną.

Pozycja rynkowa naszych rolników została mocno naruszona przez nieuczciwą konkurencję z Ukrainy. Teraz sytuacja może być jeszcze gorsza przez napływ do Europy płodów rolnych z Ameryki Południowej.

Zaleje nas żywność z Ameryki Południowej

Mercosur to unia celna powołana w 1991 roku. W jej skład wchodzą obecnie: Argentyna, Brazylia, Paragwaj oraz Urugwaj.

Ze strefy wolnego handlu na tym obszarze korzystają także Chile, Boliwia, Peru, Ekwador oraz Kolumbia.

Jeśli umowa między Unią Europejską a Mercosur dojdzie do skutku, koncerny spożywcze z tych krajów będą mogły w sposób nieskrępowany eksportować swoje towary do Europy bez obawy o cło.

Umowa, o której mowa ma zapewnić państwom zachodniej Unii Europejskiej dostęp do złóż litu, które na kontynencie południowoamerykańskim występują w dużych ilościach.

Surowiec ten jest potrzebny do produkcji akumulatorów, m.in. do aut elektrycznych, które po 2035 roku wyprą auta spalinowe z rynku pierwotnego.

To kolejna forma sprzedaży tzw. europejskiej solidarności w imię walki o gospodarcze interesy starej UE.

A wszystko podszyte troską o środowisko i walkę ze zmianami klimatu.

Przedmiotowa umowa była negocjowana od 1999 do 2019 roku. Ostatecznie nie została ratyfikowana przez sprzeciw państw członkowskich oraz Parlamentu Europejskiego.

Zapewnienie Ursuli von der Leyen, że zamierza doprowadzić ją do skutku, jest bardzo niepokojące.

Plantatorzy z Ameryki Południowej oczywiście nie są i nie będą podlegali prawu unijnemu, oraz unijnym standardom produkcji żywności.

Analogicznie, jak w przypadku Ukrainy, nasi rolnicy będą musieli rywalizować na rynku europejskim z producentami, którzy nie są ograniczeni unijnymi restrykcjami dotyczącymi środków ochrony roślin, normami hodowli zwierząt czy ekoschematami.

To cios nie tylko w nasze rolnictwo, ale również w bezpieczeństwo żywnościowej Polski i Europy.

Umowa ta to kolejny dowód na krótkowzroczność eurokratów, którzy nie są w stanie prowadzić długoterminowej polityki europejskiej.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej liderzy Konfederacji zwrócili uwagę na polski interes oraz interes polskich rolników, którzy musi być głośno zamanifestowany na arenie międzynarodowej.

Wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego do tego, aby zablokował szkodliwą dla nas umowę UE-Mercosur.

 

2 komentarze do “ZALEJE NAS ŻYWNOŚĆ Z AMERYKI POŁUDNIOWEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *