piątek, 26 kwietnia, 2024
Rozmowy o Ojczyźnie

Prokurator Andrzej Ostapa o lustracji

Prokurator Andrzej Ostapa od 2009 roku pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku, a od 2011 roku ma przyjemność być Naczelnikiem Oddziałowego Biura Lustracyjnego. Pion lustracyjny jest najmłodszym pionem w IPN, ale jednocześnie jest tym, który wzbudza w społeczeństwie najwięcej emocji.

Na wstępie prelekcji prokurator Andrzej Ostapa, przedstawił swój pogląd na istotę lustracji:

Co to za procedura prawna? Czy jest ona w ogóle potrzeba? Jakie jest jej znaczenie dla społeczeństwa, które przechodzi przemiany ustrojowe? Czy Polska na tle innych krajów jest jakimś wyjątkiem w zakresie stosowania lustracji?

Później Andrzej Ostapa przedstawił jak kręta była droga do wprowadzenia w życie lustracji w Polsce.

Przypomniał dokonania w tym względzie Romana Bartoszcze, Jana Beszta-Borowskiego czy Zbigniewa Romaszewskiego.

Omówił aktualnie obowiązujące przepisy lustracyjne. Na koniec dosyć obszernie przedstawił historię postępowań lustracyjnych dotyczących osób z Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego.

Przedstawił także swoje refleksje, które mu się nasuwają po kilku latach wertowania dokumentów i po przesłuchaniach świadków, czy też samych lustrowanych.

Spotkanie trwało ponad 1,5 godziny i nie był to czas stracony. Andrzej Ostapa jest praktykiem i wiedział doskonale o czym mówił. Swoją wiedzę podbudował teorią z różnych źródeł.

Naprawdę można dużo zrozumieć z procesów jakie w Polsce zachodziły i zachodzą w zakresie odnowy moralnej całego naszego społeczeństwa.

Mi najbardziej z całego wykładu zapadły w pamięć słowa prokuratora o obecnej sytuacji w Polsce.

Oczekiwaliśmy, że po 1989 roku będziemy żyć w państwie sprawiedliwym, a tak naprawdę otrzymaliśmy państwo prawa.

Do sprawiedliwości jeszcze daleko!

To tak, jak i w moich sprawach sądowych. Zapadają wyroki zgodne z literą prawa, ale daleko im do sprawiedliwości!

Idąc na ten odczyt, zupełnie nie spodziewałem się, że z ust czynnego prokuratora usłyszę takie słowa.

Ale jak tu oczekiwać na sprawiedliwość, jeżeli się wie, że w Polsce nie powstał Sąd Lustracyjny, bo w całym kraju nie znaleziono 21 sprawiedliwych sędziów, którzy by chcieli go tworzyć!

Na koniec pochwalę się… dobrą intuicją. Prokurator Andrzej Ostapa zadał pytanie: ilu prokuratorów w Polsce zajmuje się lustracją? Udzieliłem odpowiedzi najbliższej prawdzie, że 20. Według innych to były setki, a Andrzej Ostapa powiedział, że tak naprawdę, na bieżąco lustracją w Polsce zajmuje się 29 prokuratorów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *