czwartek, 18 kwietnia, 2024
KsiążkaKulturaŻycie Olsztyna

Feliks Walichnowski ku pamięci powojennych osadników w regionie

Warmia zawsze wyróżniała się patriotycznymi związkami z Polską. To samo można powiedzieć o obecnych mieszkańcach powiatu olsztyńskiego.

Zbliża się 75 rocznica przybycia do Olsztyna pierwszych powojennych osadników, którzy zagospodarowywali warmińską ziemię, w znacznej mierze pokrywającą się z terenem dzisiejszego powiatu olsztyńskiego.

Z tej okazji warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej przekazał dla dziesięciu bibliotek w powiecie olsztyńskim zestaw książek naszego członka – redaktora Feliksa Walichnowskiego, nestora dziennikarstwa, doktora socjologii, pisarza i poety.

Publikacje te – proza i wiersze – dotyczą powojennego życia społecznego na Warmii i Mazurach, stanowią żywą kronikę pionierskich czasów w regionie.

Warto odnotować, że Feliks Walichnowski ukończył niedawno 90 lat i wyraził życzenie, aby te książki przekazać do dyspozycji Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Wcześniej Feliks Walichnowski osobiście przekazał taki sam zestaw książek Bibliotece Muzeum (Salon Muzyczny) im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Przekazania książek na ręce Wojciecha Szalkiewicza – rzecznika prasowego SP – dokonał 25 października 2019 roku Marek Książek – Prezes SDRP w Olsztynie.

fot. i tekst: Andrzej Adamowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *