niedziela, 14 kwietnia, 2024
Rozmowy o OjczyźnieWojskoŻycie Olsztyna

Gdyby nie ONI wtedy – dziś nie byłoby nas! Terytorialsi Bohaterom.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, żołnierze służący w 43. Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie, oznaczyli mogiły bohaterów walk o niepodległość biało-czerwonymi wstęgami.

11 listopada to data, która dla nas Polaków jest bardzo ważna. Rocznica odzyskania niepodległości powinna przypominać nam o tych, którzy o tą niepodległość całe swoje życie walczyli, którzy całe życie w sercu nosili Polskę. Jesteśmy im winni hołd i należny szacunek za walkę w obronie Ojczyzny

– mówi kpr. Krzysztof Caban z 43blp.

Obecnie nie istnieje żaden spis pochowanych na warmińsko-mazurskich nekropoliach Bohaterów. Żołnierze sami zbierają informacje o miejscu spoczynku weteranów walk o wolność.

Oznakowanie ich mogił biało-czerwonymi wstęgami daje także możliwość odwiedzenia tych miejsc mieszkańcom, którzy bardzo często nie zdają sobie sprawy, że idąc cmentarnymi alejami, mijają groby tak zasłużonych dla Polski osób.

Delegacja z 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie wraz z towarzyszącym im kombatantem, żołnierzem Armii Krajowej mjr Ireneuszem Hurynowiczem oraz dziećmi żołnierzy, które potraktowały to wyjście jako lekcję żywej historii, złożyli symboliczne wiązanki oraz znicze pod pomnikiem Armii Krajowej w Olsztynie na Jarotach przy ul. Wilczyńskiego.

Kwiaty i znicze zostały ułożone w Znak Polski Walczącej. Żołnierze w ten sposób oddali hołd bohaterom walczącym o niepodległą Polskę.

Gdyby nie Oni wtedy

Dowódca Brygady płk. Mirosław Bryś również złożył biało czerwone kwiaty ułożone w kształt flagi polskiej pod obeliskiem upamiętniającym Rocznicę Odzyskania Niepodległości, a jednocześnie poświęconemu patronowi naszej Brygady kpt. Gracjanowi Klaudiuszowi Frógowi ps. „Szczerbiec” oraz żołnierzom 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Dzisiejsze spotkanie, można powiedzieć, że w wigilię Narodowego Święta Niepodległości to nie tylko kwiaty i znicze, ale to przede wszystkim okazja by temu najmłodszemu pokoleniu Polaków pokazać i dać przykład patriotyzmu w bardzo symbolicznym wydaniu, a temu najstarszemu podziękować za wolność, którą mamy

– szer. Sabina Mazurek, koordynator ds. kombatantów w 45 blp

Pod pomnikiem Armii Krajowej był z nami mjr Ireneusz Hurynowicz, powiedział nam:

Nie zmieniajcie się proszę. Jestem wdzięczny, że mnie tu zabraliście, ma to dla mnie ogromne znaczenie.

Wiem, jaką wagę przywiązują nasi kombatanci do tego czy ktoś o nich będzie pamiętał. Będzie! Pod pomnikiem miała miejsce gra pokoleń; nasze dzieci, my żołnierze stojący na straży Ojczyzny oraz żołnierz Armii Krajowej, który walczył o to, byśmy teraz wszyscy żyli w wolnej Polsce. O tym należy pamiętać.

– dodała.

Kwatera żołnierzy AK

Z uwagi na trwającą pandemię w tym roku nie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Żołnierze całej 4 Brygady Obrony Terytorialnej w przededniu tak istotnej i ważnej dla Polski daty przy okazji akcji wspierania lokalnych przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami przed dniem Wszystkich Świętych złożyli wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o możliwość otrzymania chryzantem, których następnie blisko 1500 złożyli na cmentarzach, pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi w całym województwie warmińsko-mazurskim.

Każdy może zapalić symboliczny znicz Bohaterom, dzięki którym żyjemy w Wolnej i Niepodległej Polsce.

Z roku na rok tych mogił jest coraz więcej, kolejni świadkowie historii odchodzą. Naszym obowiązkiem jest o Nich pamiętać.

Gdyby nie Oni wtedy – dziś nie byłoby nas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *