piątek, 1 marca, 2024
Jaka jest Twoja prawda?

Narodowcem może być każdy, tylko nie Polak! Mjr Ireneusz Hurynowicz

Major Ireneusz Hurynowicz ps. Góra – żołnierz VI Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – był gościem honorowym, zaproszonym na zakończenie Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Danuty Siedzikówny ps. Inka. Organizatorem Turnieju rozegranego w Naterkach był Ruch Narodowy.

mjr Ireneusz Hurynowicz: 

Jesteśmy narodowcami. Wszyscy mogą być… Rosjanie mogą być narodowcami, Niemcy mogą być narodowcami, tylko nam Polakom zabraniają!

Ale to nieważne. Róbcie swoje. Nie nadużywać… grzecznie ale stanowczo wszystko robić.

Myślę, że kiedyś – nie daj Boże – taka konieczność wynikła, że będziecie musieli walczyć… wiem, że pójdziecie walczyć jak każdy z nas szedł. Nikt nas nie zmuszał do tego. Was też nikt nie będzie zmuszał. Pójdziecie walczyć. O Ojczyznę trzeba walczyć.

Partyzanckie życie było bardzo ciężkie. Głód, smród… ale duch był silny. Trzeba było wszystko znieść… i wy też zniesiecie. Nie daj Boże, żeby to był, ale jak bedzie trzeba, to każdy zdobędzie broń i pójdzie walczyć.

W tej chwili tworzone są Oddziały Terytorialne. To bardzo ważne, bo to są miejscowi. Każdy zna siebie, zna teren. Kiedyś tą rolę pełniła partyzantka. Broniła ludności miejscowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *