piątek, 1 marca, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Służba wojskowa to obowiązek, przywilej i zaszczyt.

W najbliższą niedzielę, 26 sierpnia słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 200 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, o godz. 13.00. Żołnierze, którzy złożą przysięgę zasilą bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Braniewie i Giżycku.

W obecności swoich najbliższych, tych, za których bezpieczeństwo są odpowiedzialni, a także poprzedników – kombatantów Armii Krajowej, ochotnicy wypowiedzą słowa przysięgi, które rozpoczną ich drogę służby wojskowej.

Przysięga będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego.

Swoim poświęceniem i zaangażowaniem, jakie wykazywali podczas intensywnego szkolenia dowiedli, że prawo do noszenia żołnierskiego munduru traktują jako, przywilej i zaszczyt, ale przede wszystkim jako osobisty obowiązek.
Wiem, że z honorem sprostają wszystkim wyzwaniom. Do tego w najwyższym stopniu zobowiązuje żołnierska przysięga, którą złożą w niedzielę.

tak, o Terytorialsach mówi dowódca batalionu lekkiej piechoty w Giżycku ppłk Artur Tomaszewski.

Ponad 50 Terytorialsów zasili szeregi batalionu lekkiej piechoty w Giżycku. Blisko o 60 żołnierzy powiększy się batalion w Braniewie, a około 90 żołnierzy będzie kontynuowało szkolenie w Olsztynie.

Poprzez wypowiedzenie słów przysięgi wojskowej, ochotnicy z batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach złożą zobowiązanie wobec Ojczyzny. Od tego czasu będą stać na straży bezpieczeństwa państwa i regionu w którym mieszkają

– podkreśla mjr Kamil Turolski, dowódca uroczystości – dowódca batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

W uroczystości wezmą również udział przedstawiciele m.in. władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, kościoła, kombatanci, a także mieszkańcy.

Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku.

Tuż po uroczystości, Terytorialsi oraz żołnierze z grupy batalionowej NATO stacjonujący w Bemowie Piskim, zaprezentują pojazdy i sprzęt, jakim dysponują na co dzień.

Będzie okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, współpracy w ramach a także skosztować wojskowej grochówki.

W przypadku konfliktu zbrojnego, sytuacji kryzysowych, czy klęsk żywiołowych żołnierze Obrony Terytorialnej będą przede wszystkim chronić lokalną społeczność, służyć jej wsparciem i pomocą.
Szkolenie podstawowe to dopiero początek ich przygody ze służbą wojskową. Bycie żołnierz to przywilej, ale także obowiązek

– dodaje ppłk Jarosław Kowalski, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

O tym, że służba wojskowa jest przywilejem, zaszczytem, ale także obowiązkiem przekonała się kpr. Kamila Boruszewska, żołnierz zawodowy z 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

W miniony weekend uratowała starszego Pana, którego od kilku dni poszukiwała rodzina i policja.

Decydując się na zostanie żołnierzem podpisujemy zobowiązanie na całe życie. Ze słów roty przysięgi wojskowej nie ma zwolnienia w momencie zdjęcia munduru

– podkreśla kpr. Boruszewska.

Tym samym, w najlepszy sposób wprowadziła słowa roty przysięgi w czyn i udowodniła, że żołnierzem jest się cały czas, a nie tylko bywa.

Służba wojskowa to obowiązek, przywilej i zaszczyt.

Monika Jabłońska

Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

3 komentarze do “Służba wojskowa to obowiązek, przywilej i zaszczyt.

  • 26 sierpnia rotacji przysięgi a 27 sierpnia Czesław J. Małkowski wpisuje się na listę wyborczą o urząd prezydenta miasta Olszyna. Będzie się działo. Tak z życia Olsztyna. Informacja ta potwierdzi się lub nie – jutro.

    Odpowiedz
  • Poniższy fragment z ON i ja znakomicie konkretyzuje MIŁOŚĆ do BOGA: 1948 9 września. Panie, dręczę mój umysł by Cię pokochać i nie umiem Cię kochać.

    „Jestem prosty. Miłuj Mnie po prostu: kiedy Mnie umieszczasz w swej myśli z żalem, że nie umiesz tego robić lepiej, kochasz Mnie; kiedy działasz bardziej z obowiązku niż z upodobania, kochasz Mnie; kiedy umniejszasz się we własnych oczach i wobec innych, kochasz Mnie; kiedy chcesz się modlić i opłakujesz roztargnienia, które cię opanowują, kochasz Mnie; kiedy szukasz słów nie wyrażając swych pragnień, kochasz Mnie; kiedy przepraszasz za słowo, które rani; kiedy sprawiasz przyjemność, aby Mnie sprawić przyjemność; kiedy nie myślisz już o sobie i usiłujesz iść za Mną; kiedy próbujesz już opuścić wszystko, jak w dniu śmierci; kiedy posyłasz swoją myśl między aniołów i świętych, jakby uprzedzając swoje przyjście; i kiedy wieczorem przywołujesz swoje jutrzejsze rano, które nas połączy wtedy kochasz Mnie. A różni się to bardzo od tego, co uważasz, że powinnaś czynić, by dojść do umiłowania Mnie. O, córeczko, ze swą budzącą się miłością powoli stawaj się coraz prostsza w mojej Obecności; wiesz dobrze, że jestem tu zawsze”. t. III nr 183

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *