niedziela, 3 marca, 2024
InformacjePolitykaŻycie Olsztyna

George Floyd: Panie oficerze! Nie zabijaj mnie! Proszę człowieku!

Przyjaciele i Przyjaciółki! To są ostatnie słowa George’a Floyda, 46-letniego mężczyzny, który zmarł po tym, jak funkcjonariusz policji przygniótł go do ziemi i klęczał na jego szyi przez niemal 9 minut, dopóki się nie udusił:

„To moja twarz, człowieku… człowieku, nie zrobiłem niczego takiego… proszę… proszę… proszę, nie mogę oddychać… błagam, człowieku… proszę was… proszę, człowieku… nie mogę oddychać… nie mogę oddychać… proszę … (niezrozumiałe)…
człowieku, nie mogę oddychać, moja twarz… wstań… nie mogę oddychać… proszę (niezrozumiałe)… nie mogę k**** oddychać… ja zaraz…
nie mogę się ruszać… mamo… mamo… nie mogę… moje kolano… moje jaja… jestem wykończony… jestem wykończony… mam klaustrofobię… boli mnie brzuch… boli mnie kark… wszystko mnie boli… dajcie wodę, cokolwiek… proszę… proszę… nie mogę oddychać,

panie oficerze… nie zabijaj mnie…

człowieku, oni mnie zabiją… daj spokój, człowieku… nie mogę oddychać… nie mogę oddychać… oni mnie zabiją… oni mnie zabiją… nie mogę oddychać… nie mogę oddychać… panie, proszę… proszę… proszę… błagam, nie mogę oddychać”

Potem jego oczy się zamknęły. Jego prośby ucichły. Wkrótce George Floyd nie żył.

George Floyd - fot. Avaaz
George Floyd – fot. Avaaz

Stoimy teraz przed wyborem. To może być po prostu kolejna tragiczna śmierć z rąk funkcjonariusza amerykańskiej policji – albo moment, w którym wreszcie nastąpi zmiana.

Jesteśmy ruchem ponad 60 milionów osób – gdy wszyscy razem zabieramy głos, nie sposób nas zagłuszyć.

Więc zawołajmy głośno,

razem z wszystkimi innymi, którzy wzywają do zatrzymania tej fali rasistowskich zabójstw, i wymagajmy tego samego od osób dzierżących władzę.

Podpisz ten list, wystarczy jedno kliknięcie.

Gdy będzie nas mnóstwo, Avaaz opublikuje jego treść w najważniejszej prasie w USA i na portalach na całym świecie.

Niech to będzie hymn wzywający do zatrzymania tej fali zabójstw i oddający cześć wszystkim tym, których do tej pory straciliśmy.

Źródło: AVAAZ

PODPISZ LIST OTWARTY – „Nie mogę oddychać”

Przeciw rasizmowi i brutalności policji!

 

2 komentarze do “George Floyd: Panie oficerze! Nie zabijaj mnie! Proszę człowieku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *