środa, 17 kwietnia, 2024
Życie Olsztyna

Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy!

Olsztyńscy policjanci, pracownicy socjalni i strażnicy miejscy przez całą zimę realizują kampanię społeczną: Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy. Projekt odbywa się w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – Bezpieczny Olsztyn, a jego celem jest udzielenie kompleksowej pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i zaangażowanie w tę pomoc mieszkańców miasta.

W związku z trwającym sezonem zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Olsztynie i Strażą Miejską w Olsztynie, prowadzą systematyczne kontrole miejsc, w których bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem.

Przedstawiciele służb docierają do tych osób, by przekazać im informacje na temat instytucji pomocowych funkcjonujących w mieście i zachęcić do skorzystania z ofert noclegowni.

Funkcjonariusze kontrolują dworce, pustostany, ogródki działkowe, piwnice, węzły ciepłownicze. Miejsca te niosą zagrożenie dla przebywających tam osób, głównie ze względu na zły stan techniczny i panujące tam niskie temperatury. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i może prowadzić do pożaru.

Podczas rozmów z osobami bezdomnymi i żebrzącymi policjanci przekazują ulotki z wykazem miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Ulotka zawiera m. in. informacje o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli.

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego mieszkańca naszego miasta. Dlatego apelujemy, by na bieżąco informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie! Przebywających w okolicach dworców. Siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp.

Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. O ich sytuacji warto poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję. Jeśli mamy takie możliwości, osobiście możemy pomóc w codziennych czynnościach, przynosząc im np. zakupy, lekarstwa.

Pamiętajmy – nasza właściwa reakcja i jeden wykonany telefon może uratować komuś życie.

W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego, mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami: 997 lub 112 – Policja; 986 – Straż Miejska; 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta; 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej; 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych.

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych.

Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Kampania Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy, zainicjowana została w ubiegłym roku przez dzielnicową Posterunku Policji w Olsztynie, mł. asp. Dominikę Bielecką.

Obecnie projekt realizowany jest w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – Bezpieczny Olsztyn.

W ramach akcji rozdawane są materiały edukacyjne, które są również dostępne na stronie internetowej olsztyńskiej Komendy w zakładce Działania profilaktyczne. Znajdziemy na nich hasło kampanii i numery kontaktowe, pod które powinniśmy zadzwonić, gdy spotkamy osobę żebrzącą.

Opracowanie: Lidia Cynt WPR KMP Olsztyn

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *