środa, 24 kwietnia, 2024
InformacjeMuzykaŻycie Olsztyna

Olsztyn o Olsztynie. Co w Olsztynie piszczy?

Dzisiaj wpadł mi w ręce Nasz Olsztyniak.pl – gazeta bezpłatna – nr 1115. Jako mieszkaniec Olsztyna, często korzystam z takich informatorów, by być na bieżąco z wydarzeniami w mojej małej Ojczyźnie. 

Przejrzałem gazetkę, by przede wszystkim dowiedzieć się, jakie wydarzenia kulturalne są zaplanowane na najbliższy tydzień. I nie zawiodłem się.

Czuję się zaproszony na rodzinny festyn organizowany przez Naszego Olsztyniaka8 czerwca na terenie przy hotelu Omega. Cel tego festynu to:

stworzenie okazji do integracji, zarówno wewnątrz rodziny, jak i z innymi uczestnikami naszego pikniku.

Jestem całym sercem za. Dlatego postanowiłem o tym napisać. Może któryś z czytelników blogu, dowie się o tej inicjatywie, i skorzysta z okazji do zabawy w plenerze.

Nic, tylko modlić się do Najwyższego o dobrą pogodę, bo to ona determinuje frekwencję na imprezach plenerowych.

Drugim ważnym wydarzeniem, które odbędzie się w Olsztynie – niezależnie od pogody – o którym dowiedziałem się także z Naszego Olsztyniaka, jest planowana na czwartek 29 maja, na godzinę 19, premiera opery Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka.

Będzie to pierwsza opera zrealizowana całkowicie przez Warmińsko-Mazurską Filharmonię im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Jak wyczytałem z krótkiego wywiadu, w to wiekopomne przedsięwzięcie, całkowicie zaangażował się Piotr Sułkowski – dyrektor filharmonii, kierownik muzyczny i dyrygent opery.

Mi pozostaje żałować, że niestety, przede wszystkim ze względu na cenę biletów – normalny 80 zł – nie skorzystam z tej superoferty kulturalnej.

Poczekam… może zorganizują seanse, tak jak w kinie – dla dysponujących czasem, a nie gotówką. Najbardziej – w tym artykule – zaskoczyła mnie informacja, że twórcą opery Jaś i Małgosia jest Engelbert Humperdinck.

Dotychczas Engelbert Humperdinck kojarzył mi się – tylko i wyłącznie – z brytyjskim piosenkarzem. Znałem go z takich przebojów jak The Last Waltz czy Spanish Eyes.

A jak się okazało, twórcą wystawianej w olsztyńskiej filharmonii opery, jest niemiecki kompozytor, który zmarł w 1921 roku.

Olsztyn o Olsztynie i dla wszystkich czytelników: żebyście nie musieli szukać, zamieszczam 2 utwory Engelberta Humperdincka, które znałem i które polecam – warto posłuchać.

 

 

 

2 komentarze do “Olsztyn o Olsztynie. Co w Olsztynie piszczy?

  • Jedną z nielicznych zalet bycia starym jest to, że wychowaliśmy się na wartościowej muzyce. Trudno o lepszą muzykę niż ta z lat sześćdziesiątych. Jak do głosu doszła grupa Boney M i ich Daddy Cool to przerzuciłem się na muzykę poważną. Disco tak mnie zniesmaczyło, że zdążyłem poznać wielu mistrzów klasyki.

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Z gustami się nie dyskutuje! Ja lubię muzykę od … “Jesteś szalona” po “Sonatę księżycową” 🙂 Grunt aby w duszy ta muzyka grała a czy to jest pop, rock, disco, classic czy jazz to jest mi obojętne 🙂 A Boney M szanuję i lubię choćby za takie utwory jak “El Lute” i “Children of Paradise”.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *