wtorek, 5 grudnia, 2023
KulturaMuzykaPolityka

Każda władza nam przeszkadza!

Zespół Lady Pank to jeden z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych. Powstał we Wrocławiu, we wrześniu 1981 roku, z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Jana Borysewicza, związanego wcześniej z grupą Budka Suflera. Drugim z założycieli Lady Pank był Andrzej Mogielnicki, także główny autor tekstów piosenek zespołu. Wokalistą Lady Pank jest Janusz Panasewicz –  oficjalna strona zespołu.

Jak łatwo obliczyć, Lady Pank w tym roku obchodzi 35-lecie! Ten zacny jubileusz muzycy postanowili uczcić wydaniem kolejnej płyty. 15 kwietnia ukaże się album zatytułowany Miłość i władza.

Pierwszym singlem promującym ten album jest utwór Miłość, opublikowany 15 marca. Do muzyki skomponowanej przez Jana Borysewicza i słów Wojciecha Byrskiego powstał teledysk w reżyserii Pascala Pawliszewskiego. Muzykom towarzyszy aktorka Olga Bołądź.

Na You Tube można obejrzeć koncertowe wykonanie drugiego utworu – Władza – z przyszłego albumu. Zespół zagrał w krakowskim klubie Kwadrat 4 marca. Nagranie jest amatorskie i słychać, że Janusz Panasewicz… ma ciężko… ale myślę, że to można zwalić na specyficzną, klubową akustykę. Utwór jest przebojowy – dobra reakcja publiczności – i mam nadzieję, że oficjalny teledysk, będzie dorównywał klasą klipowi Miłość. Mimo wszystko słychać, że Lady Pank – choć zalicza się do dinozaurów rocka – to trzyma klasę. Brawo za muzykę i tekst: każda władza nam przeszkadza.

Janusz PanasewiczPłyta „Miłość i władza” to według mnie typowe Lady Pank. Nie wyważamy otwartych drzwi, nikt od nas nie oczekuje rewolucji. To, co obserwuję obecnie na koncertach, które gramy z okazji 35-lecia, to istny powrót do źródeł. Ludzie śpiewają ze mną wszystkie piosenki od początku do końca znając każde słowo, każdy charakterystyczny moment itd. Na koncertach widzę trzy pokolenia fanów i to jest w tym najpiękniejsze. Nowa płyta na pewno nie zawiedzie tzw. “starych” fanów, bo jest na niej solidna dawka typowej ladypankowej energii i poetykiza empik.com.

Miłość ma krótki termin przydatności i trucizna uwalnia się z miłości. Zakłóca obraz, karmi się słowami, to właśnie, to właśnie robi z nami. Nic nie mogę Ci dać – został mi tylko czas, Mówię jak jest – nic nie mogę Ci dać, a Ty bierzesz i tak… W miłości brak instrukcji stosowania, bez umiaru na dziko się pochłania, a gdy codzienność przez nią już przewija – odchodzi, odchodzi jak niczyja.

 

 

 

2 komentarze do “Każda władza nam przeszkadza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *