niedziela, 21 kwietnia, 2024
HistoriaInformacjeWojskoŻycie Olsztyna

RUSZYŁA SZTAFETA PAMIĘCI

„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burze” – to jeden z cytatów księgi Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”. Ten wyjątkowy projekt zrealizowało Ministerstwo Obrony Narodowej w 80. rocznicę powstania AK.

Sztafeta księgi ruszyła ubiegłorocznej jesieni, podczas święta Wojska Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

Księga przekazana przez żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej trafiła do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im.  kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” i pozostanie w murach jednostki przez najbliższe pół roku.

Ruszyła sztafeta pamięci - fot. WOT
Ruszyła sztafeta pamięci – fot. WOT

To unikatowy zbiór, swoisty testament żołnierzy AK, który odwołuje się do spraw i wartości nieprzemijających.

„Przesłanie dla pokoleń” jest przekazywane do wszystkich brygad OT na terenie całego kraju.

Terytorialsi mogą prezentować je podczas spotkań z młodzieżą i lokalna społecznością, aby przesłanie żołnierzy AK żyło w sercach i umysłach kolejnych pokoleń.

– Nasi wielcy poprzednicy wskazali nam obywatelski testament, pokazali, na czym polega miłość i wierność Ojczyźnie. Księga zawiera opowieści o polskiej tradycji, o wartościach, o pięknej, ale trudnej historii naszego kraju, którą musimy przekazać kolejnym pokoleniom

– powiedział podczas uroczystości dowódca brygady, pułkownik Jarosław Kowalski.

Bohaterowie zachęcają nas do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny.

Księga stanowi znakomity portret zbiorowy odchodzącego już pokolenia żołnierzy AK. Zapisane są w niej poruszające wspomnienia bohaterów, będące jednocześnie ich testamentem.

– Nigdy nie zapomnijcie o takich wartościach jak miłość do Ojczyzny, szacunek do starszych osób, solidarność i wolność. Nigdy więcej wojny

– tak brzmi przesłanie do kolejnych pokoleń urodzonego w 1923 roku porucznika Zbigniewa Kaczmarka ps. „Dan”, żołnierza 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendnego słynnego „Szczerbca”.

Ruszyła sztafeta pamięci - fot. WOT
Ruszyła sztafeta pamięci – fot. WOT

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej od początku funkcjonowania współpracuje ze środowiskami kombatanckimi i dokumentuje dzieje żołnierzy Armii Krajowej.

Na terenie Warmii i Mazur terytorialsi opiekują się blisko 50 bohaterami walki o niepodległość, zapewniając im wsparcie zarówno w codziennych sprawach, jaki w szczególnych sytuacjach życiowych.

Zachęcamy do lektury księgi „Przesłanie dla pokoleń”, na stronie internetowej przeslanieak.wp.mil.pl

kpr. Sabina Mazurek – 4WMBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *