sobota, 20 kwietnia, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Stań przed komisją i załóż mundur! Terytorialsi rekrutują!

Ponad 4000 wniosków do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej złożyli w lutym i marcu poborowi, którzy stawili się na kwalifikacje wojskowe. Na Warmii i Mazurach ponad 400 osób zadeklarowało chęć wstąpienia do WOT. Rekrutacja podczas kwalifikacji potrwa do 26 kwietnia.

Od 4 lutego br. na terenie całego kraju trwa kwalifikacja wojskowa. Stawienie się na wezwanie komisji jest dużą szansą dla poborowych.

W jednym miejscu i czasie mogą oni uzyskać orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdrowia, zostanie im założona ewidencja wojskowa, otrzymają książeczkę wojskową, ale mogą też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.

Komisje lekarskie pracują na szczeblu każdego powiatu i orzekają o zdolności do służby wojskowej.

W tym roku po raz drugi przy komisjach organizowane są punkty rekrutacyjne, wystawiane przez wszystkie trzynaście brygad OT.

Od początku kwalifikacji Terytorialsi towarzyszyli 1500 komisjom i przyjęli 4000 wniosków od ochotników, którzy chcą wstąpić do WOT.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w organizowanych przez  4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej mobilnych punktach rekrutacyjnych, można uzyskać informacje na temat specyfiki służby, zasad naboru, a także poznać wyposażenie Terytorialsów oraz porozmawiać z żołnierzami.

Do tej pory najwięcej wniosków do służby w WOT na Warmii i Mazurach przyjęły zespoły z Olsztyna i Ostródy. Obie komisje przyjęły po około 100 wniosków.

Rekrutacja - Książeczka wojskowa

Na komisji w Elblągu chęć do wstąpienia w szeregi WOT zadeklarowało blisko 70 osób. Podobnie w Ełku, komisja zebrała około 70 wniosków do WOT.

Chętnych nie brakuje również w Lidzbarku Warmińskim i Giżycku. W tych komisjach ponad 60 osób chce podjąć wyzwanie i wstąpić do WOT.

Trzeba mieć odwagę, by podjąć decyzję o założeniu munduru. Patrząc na młodych ludzi szkolących się na poligonach widzę, że rozpoczęcie służby wojskowej to dla nich moment prawdziwie przełomowy. Podczas kwalifikacji każdy poborowy, w punktach rekrutacyjnych, może dowiedzieć się jak wygląda ścieżka powołania do służby. Przedstawiciele 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej doradzą wszystkim chętnym co zrobić, by nie przegapić szansy i spełnić marzenia o mundurze

– podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając tym samym nowe doświadczenia.

Monika Jabłońska-Buder

Rzecznik prasowy4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *