Friday, December 6, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Tomasz Kądziołka – Pracodawca przyjazny Terytorialsom

Zwycięzcą konkursu: Pracodawca przyjazny WOT został Pan Tomasz Kądziołka prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

27 marca 2019 na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbył się finał konkursu: Pracodawca przyjazny WOT.

Gen. dyw. Wiesław Kukuła wręczył statuetki pamiątkowe trzynastu pracodawcom – laureatom pierwszego wojewódzkiego etapu konkursu.

Zwycięzcą został Pan Tomasz Kądziołka prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Zależy mi na tym, żeby moi pracownicy realizowali się zarówno w pracy jaki i poza nią. Umiejętności, które moi pracownicy nabywają podczas szkoleń w WOT są przydatne w pracy portu lotniczego, gdzie przede wszystkim liczą się kompetencje współpracy w zespole

– powiedział prezes Kądziołka.

Laureatom towarzyszyli dowódcy brygad OT oraz żołnierze – na co dzień pracownicy firm i instytucji, które od dzisiaj mają prawo używać zaszczytnego tytuł: Pracodawca przyjazny WOT.

Witając uczestników gali generał Kukuła podkreślił, że żołnierze OT łączą pełnienie służby wojskowej z życiem rodzinnym i zawodowym.

Uzyskanie właściwego balansu tych czynników jest możliwe tylko wtedy, jeśli pracodawca wspiera swojego pracownika i rozumie znaczenie jego służby w wymiarze obronnym, społecznym ale i biznesowym.

Szkolimy naszych żołnierzy w taki sposób aby pozyskiwali specjalności podwójnego zastosowania. Po pierwsze konieczne do realizacji naszej misji: obrony i wspierania lokalnych społeczności. Po drugie jednak czyniące ich bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy.
Z jednej strony bowiem kształtujemy w naszych żołnierzach karność, obowiązkowość czy inicjatywę. Z drugiej wielu z nich pozyskuje nowe, zwykle kosztowne kwalifikacje. Tym samym zatrudnianie żołnierzy może być źródłem przewagi konkurencyjnej

– powiedział generał Kukuła.

Do uczestników gali finałowej konkursu list skierował minister obrony narodowej.

Wsparcie ze strony pracodawców może odgrywać kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do WOT. Konkurs jest wyrazem wielkiego znaczenia jakie mają dla Terytorialsów relacje z pracodawcami. Dzisiejsi laureaci wiedzą, że oprócz formalności, ważne jest wzajemne zrozumienie

– podkreślił Mariusz Błaszczak.

Celem konkursu Pracodawca przyjazny WOT było wyłonienie i wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą i warunkami panującymi w miejscach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym stojące przed nią cele i zadania szczególnie w aspekcie lokalnym oraz doceniają korzyści jakie wynikają z zatrudniania Terytorialsów.

Konkurs został ogłoszony w połowie grudnia 2018 roku. Od tego czasu żołnierze OT zgłaszali swoich kandydatów wraz z krótkim uzasadnieniem. Pierwszy etap konkursu był prowadzony na szczeblu brygad OT.

Zgłaszani przez żołnierzy pracodawcy byli zapraszani na spotkania informacyjne organizowane w brygadach.

Podczas tych spotkań mogli poszerzyć swoja wiedzę w zakresie rozwiązań i regulacji prawnych, a także samego funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, wypełniali też ankietę oraz rozwiązywali quiz wiedzy o WOT.

W drugim etapie konkursu, komisja dowództwa WOT wyłoniła zwycięzcę konkursu. Zwycięzcą pierwszego konkursu: Pracodawca przyjazny WOT został:

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury sp. z o.o.

Laureaci etapu wojewódzkiego:

Adampol S.A. Autotransport. Logistyka i Spedycja; PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.; Zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Orzech” sp. z o.o.; Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks s.c. Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Warszawy w Warszawie; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni; Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego;Elbest Security sp. z o.o. z Bełchatowa; Poczta Polska S.A. Region Sieci Kielce; APW TECH Piotr Pijocha z Krzęcina; Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Poznania; Invicom sp. z o.o. z Ustronia.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 18,7 tys. żołnierzy, w tym ponad 15,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych.

Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

mjr Daniel Wrzyszcz

Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *