poniedziałek, 26 lutego, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Stajecie się współtwórcami formacji o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski!

Blisko 120 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej podczas niedzielnej uroczystości, która odbyła się na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego w Giżycku. Była to druga, w tym roku, przysięga warmińsko-mazurskich żołnierzy obrony terytorialnej.

Tradycyjnie uroczystość zaprzysiężenia została poprzedzona mszą świętą w Kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku. Błogosławieństwa żołnierzom udzielił ks. por. Marek Rycio kapelan 4W-MBOT.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w swoim liście skierowanym do żołnierzy zaznaczył:

„…wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, dołączacie do Wojsko Obrony Terytorialnej. Stajecie się współtwórcami formacji o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski. To zobowiązanie, które wyraża się w słowach: Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”

W swoim przemówieniu dowódca 4W-MBOT płk Mirosław Bryś zwrócił się do Terytorialsów:

„Wojsko Polskie potrzebuję takich ludzi jak Wy i formacji takiej jak Wojska Obrony Terytorialnej, która we współpracy z administracją lokalną i pozostałymi rodzajami sił zbrojnych stanowi istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju”

Przysięga wojskowa jest ukoronowaniem intensywnego i wymagającego 16-dniowego szkolenia, które musi odbyć każdy ochotnik, aby zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej.

Warto podkreślić, że wśród 114 żołnierzy, którzy złożyli przysięgę, było aż 36 kobiet.

Podczas uroczystości mogliśmy zobaczyć defiladę pododdziałów 4W-MBOT. Po przysiędze Terytorialsi zaprezentowali pojazdy i sprzęt, jakimi dysponują na co dzień.

Była to dobra okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, a także skosztować wojskowej grochówki.

mjr Daniel Wrzyszcz

Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 4 W-MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *