poniedziałek, 4 grudnia, 2023
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Terytorials: szeregowy Sabina Yedigaryan wyróżniona!

W środę, w przeddzień święta Wojska Polskiego, minister obrony narodowej wręczył żołnierzom wyróżnienia i medale. Za dokonanie bohaterskiego czynu została wyróżniona szer. Sabina Yedigaryan, żołnierz 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały światThomas Keneally

Tak jak co roku, na dzień przed świętem Wojska Polskiego spotykamy się tu, aby podziękować za codzienną służbę żołnierzom Wojska Polskiego oraz pracownikom Ministerstwa Obrony Narodowej, instytucji podległych Ministerstwu za codzienną pracę, która w rzeczywistości też jest służbą

– powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami oraz pracownikami wojska.

Za dokonanie bohaterskich czynów świadczących o ofiarności i odwadze w warunkach pełnienia czynnej służby wojskowej, Minister Obrony Narodowej wyróżnił szer. Sabinę Yedigaryan – żołnierza 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która 26 maja 2019 r., w Olsztynku, uratowała życie młodego mężczyzny.

Jadąc samochodem zauważyłam na ławce leżącego mężczyznę (…) dokonałam ogólnej oceny miejsca i zdarzenia. Sprawdziłam otoczenie oraz ogólny stan i tętno osoby nieprzytomnej, udrożniłam drogi oddechowe i ułożyłam w pozycji bezpiecznej. W mojej ocenie młody mężczyzna miał oznaki silnego zatrucia lub hipoglikemii.

– opowiada szer. Sabina Yedigaryan.

Taka postawa zasługuje na najwyższe uznanie.

Jej działanie to praktyczny wymiar realizacji misji WOT, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Szer. Sabina Yedigaryan nadzorowała stan zdrowia mężczyzny do przyjazdu karetki i przekazała informacje ratownikom.

Dzięki wiedzy medycznej, którą zdobyła na szkoleniach, uratowała życie młodego mężczyzny, u którego potwierdzono diagnozę szer. Sabiny – hiperglikemię.

Monika Jabłońska-Buder

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *