sobota, 13 kwietnia, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Terytorialsi z Warmii i Mazur na ćwiczeniach Anakonda – 18

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, biorą udział w największych ćwiczeniach wojskowych Anakonda – 18. To największe tegoroczne manewry wojskowe organizowane przez Polskę.

W tym roku po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Wojska ośmiu państw ćwiczą między innymi na poligonie w Drawsku Pomorskim i Orzyszu oraz w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Terytorialsi z Warmii i Mazur odgrywają ważną rolę na terenie, który znają najlepiej. Ich zadaniem było ubezpieczenie drogowego odcinka lotniskowego oraz prowadzenie osłony odcinków drogowych.

Drugie zadanie, jakie zrealizowali warmińsko-mazurscy Terytorialsi, związane było z utrzymaniem gotowości do udzielenia wsparcia personelowi lotniczemu.

Zadanie to zostało zrealizowane 13 listopada br. w Wielbarku, we współpracy z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego.

Na podkreślenie zasługuje wzorowa współpraca z wojskami operacyjnymi, ich profesjonalizm i otwartość na współdziałanie z WOT.

Łącznie w ćwiczenie na terenie Warmii i Mazur jest zaangażowanych blisko 100 żołnierzy Obrony Terytorialnej.

Przed Terytorialsami kolejne zadania w ramach ćwiczenia. Tym razem, żołnierze z Warmii i Mazur, wezmą udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej we współdziałaniu z innymi służbami ratowniczymi w pobliżu Węgorzewa.

Traktujemy udział w tym ćwiczeniu jako źródło zdobywania doświadczeń, poznawania swoich kolegów, budowania relacji zaufania, ale przede wszystkim, to pierwszy sprawdzian naszej współpracy z wojskami operacyjnymi. Chcemy, poprzez udział w ćwiczeniach zaakcentować obecność żołnierzy obrony terytorialnej w szeregach sił zbrojnych

– podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Monika Jabłońska-Buder – Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *