sobota, 25 maja, 2024
Jaka jest Twoja prawda?Wojsko

Monika Jabłońska-Buder: Wstępując do WOT spełniłam marzenie małej dziewczynki!

Zawsze to jakoś łatwiej pisać o kimś, niż o sobie, ale jednak odważyłam się i chciałabym się z Państwem podzielić moją historią:

Wstępując do Wojsk Obrony Terytorialnej spełniłam marzenie małej dziewczynki, która spędzając wakacje u dziadków słuchała opowieści o tym, jak dziadek walczył w Powstaniu Warszawskim.

Jako małe dziecko, jeszcze wszystkiego nie rozumiałam, ale już wtedy czułam ogromną dumę, słysząc jak przyjaciele dziadka opowiadają o nim jak o bohaterze.

Teraz wiem, że to były najcenniejsze lekcje historii. Takich opowieści nie ma w żadnej książce.

Mój dziadek, ojciec mojego taty, w latach 40. pracował w Warszawie na budowie. Gdy wybuchło Powstanie, bez wahania zdecydował, że chce walczyć o swoich bliskich i o Polskę.

Historia dziadka to dla mnie solidny fundament wartości i zasad, które były i są dla mnie drogowskazem.

Wiem, że gdyby dziadek żył, to właśnie on najbardziej popierałby moją decyzję o wstąpieniu do WOT.

Wierny tym samym ideałom – budowaniu bezpieczeństwa lokalnego, umacniania patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności –walcząc o lepszą przyszłość ofiarował Polsce swoją młodość.

Po powrocie do domu, mówił swoim dzieciom, że to był trudny czas, ale gdyby miał to zrobić jeszcze raz, to na pewno walczyłby z takim samym zapałem i chęcią niesienia pomocy.

Za każdym razem, gdy mój tata wspomina rozmowy o wojsku z ojcem, widzę w jego oczach to samo wzruszenie, gdy zobaczył mnie po raz pierwszy w mundurze na przysiędze wojskowej.

To wsparcie rodziny pomogło mi podjąć decyzję o rozpoczęciu wojskowej przygody. Wiem, że mam wobec dziadka ogromny dług pamięci.

Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji i przekazywanie jej w przyszłości moim dzieciom. Chciałabym, aby pamięć o nim nie umarła. Mam nadzieję, że dziadek byłby ze mnie dumny, tak jak ja z niego.

Gdybym mogła złożyć Dziadkowi życzenia z okazji jego święta to na pewno bardzo mocno bym go przytuliła, podziękowała za jego odwagę i miłość, za piękne świadectwo jego życia, które stało się dla mnie inspiracją, a życzyłabym mu pewności, że Jego ofiarność i zaangażowanie pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

Pozdrawiam serdecznie,

Monika Jabłońska-Buder

Rzecznik prasowy

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *