wtorek, 28 maja, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Terytorialsi zainaugurowali szkolenie i podsumowali 2018 rok

Ponad 1500 żołnierzy Obrony Terytorialnej złożyło w tym roku przysięgę w województwie warmińsko-mazurskim. Miniony rok był dla Terytorialsów z Warmii i Mazur rokiem intensywnych szkoleń, przysiąg i nowych przedsięwzięć.

Na pewno nie był to rok łatwy i towarzyszyło mu wiele wyzwań. Plany, które założyliśmy sobie w zakresie rozwoju, budowy systemu szkolenia i naboru, udało się zrealizować. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęliśmy cel i mamy w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ponad tysiąc pięciuset Terytorialsów z Warmii i Mazur. – podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4W-MBOT.

W sumie, w minionym roku odbyło się siedem przysiąg wojskowych, które były zwieńczeniem szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”.

Na terenie Warmii i Mazur odbyło się pięć szkoleń wyrównawczych dla ochotników, którzy ponownie przyjęli kartę powołania i wrócili do służby wojskowej jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żołnierze brali udział w dodatkowych szkoleniach m.in. w zakresie ratownictwa wodnego. Dużym sprawdzianem dla warmińsko-mazurskiej brygady był udział w ćwiczeniach Anakonda-18, które były źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, pierwszym sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi i z innymi służbami.

Ponad 800 żołnierzy Obrony Terytorialnej szkoliło się w ten weekend na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Prowadzone szkolenia rotacyjne zainaugurowały kolejny rok funkcjonowania 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas inauguracji roku, 12 stycznia br., został zaprezentowany sztandar 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Jako brygada dostąpiliśmy zaszczytu – z rąk tych, którzy ofiarowali Polsce swoją młodość i walczyli z myślą o lepszej przyszłości – otrzymaliśmy sztandar 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. To dla nas zaszczyt i honor. Jesteśmy wdzięczni i obiecujemy, że z dumą będziemy dbać o sztandar brygady, której tradycje dziedziczymy. – dodaje dowódca 4W-MBOT.

Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w województwie warmińsko-mazurskim liczą ponad 1.700 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Średnia wieku Terytorialsów wynosi około 30 lat. Kobiety stanowią 14 % stanu brygady.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi, 43 % żołnierzy jest w wieku 25 lat oraz mniej, a blisko 30 % jest w wieku od 25 do 35 lat.

Prawie 30% Terytorialsów posiada wykształcenie wyższe, a ponad 40% wykształcenie średnie. Blisko 10 % żołnierzy to studenci, a prawie 60 % posiada stałe zatrudnienie. Ponad 3 % prowadzi własną działalność gospodarczą.

Monika Jabłońska-Buder – Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *