wtorek, 5 grudnia, 2023
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

GOTOWI BY SŁUŻYĆ

W sobotę 14 października w Braniewie przysięgę złożyło ponad 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To siódme w tym roku szkolenie podstawowe na Warmii i Mazurach.

Przez szesnaście dni szkolili się w Kompanii Szkolnej w Braniewie, ucząc się taktyki, posługiwania bronią, strzelania, zakładania maski przeciwgazowej i jej właściwego użycia, poruszania się w terenie z wykorzystaniem busoli czy udzielania pomocy medycznej na polu walki.

Nie zabrakło zajęć z czytania map i wyznaczania kierunków marszu, a także obsługi radiostacji.

Na zakończenie przystąpili do pętli taktycznej – sprawdzianu, w którym trzeba było pokonać własne słabości, wesprzeć koleżanki i kolegów z sekcji i ukończyć egzamin z jak najlepszym wynikiem.

Szkolenie nie było łatwe. Nasza determinacja i wytrwałość pomogły nam osiągnąć cel i dziś możemy powiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy chcieć i się nie poddawać. Ważne jest też wsparcie, którego nam nie zabrakło

– powiedziała szeregowy Renata Kapuścińska.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to początek kolejnych wymagających etapów służby. W ciągu trzech lat żołnierze ukończą szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały.

Po tym osiągną status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową.

Dziękuję Wam, żołnierze, że zdecydowaliście się na ten krok. Zapewniam Was i Wasze rodzina, że była to dobra decyzja. Od teraz będziecie mogli z dumą mówić, że jesteście żołnierzami 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierzami Wojska Polskiego

– powiedział podczas uroczystości dowódca brygady w zastępstwie podpułkownik Łukasz Buczkowski.

Pragnę przypomnieć, że nasza jednostka otrzymała tytuł „Przodującego Oddziału Wojska Polskiego” to nie tylko ogromne wyróżnienie – to także świadectwo tego, że nasi nowi żołnierze trafią pod komendę odpowiedzialnych i dobrze wyszkolonych przełożonych

– dodał.

Po przysiędze żołnierze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania.

Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach – w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.

Niemal połowa nowych żołnierzy to kobiety. Ponad 35 żołnierzy jest w wieku 20 lat i poniżej.

To uczniowie i absolwenci szkół ponadpodstawowych. Większość z nich deklaruje, że wiąże swoją zawodową przyszłość z wojskiem.

Interesują się fotografią, motoryzacją, muzyką, podróżami, sportem (m.in. jest zawodnik w biegach długodystansowych, pływaczka, mistrz w aikido, czy też tancerz występujący w turniejach tańca sportowego).

Są wśród nich strażacy OSP, ratownik WOPR, nurek, sternik motorowodny, osoby wykonujące zawody medyczne oraz nauczyciele, którzy w sobotę świętowali podwójnie, ponieważ był to Dzień Edukacji Narodowej.

W Wojskach Obrony Terytorialnej

służy ponad 38,5 tys. żołnierzy, z czego ponad 3,5 tys. to terytorialsi z Warmii i Mazur. Większość z nich to żołnierze, którzy na co dzień pracujący zawodowo.

Na kolejne szkolenie podstawowe w 4W-MBOT, w listopadzie, można jeszcze aplikować. W tym celu należy zgłosić się do brygadowego rekrutera.

KONTAKT

Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

Monika Jabłońska-Buder

Zespół prasowy 4.WMBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *