poniedziałek, 4 marca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Święto Wojska Polskiego w setną rocznicę Cudu nad Wisłą

Święto Wojska Polskiego obchodzili 14 sierpnia żołnierze i pracownicy cywilni 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, z uwagi na okrągłą setną rocznicę wydarzeń z czasu wojny polsko-bolszewickiej.

Bitwa Warszawska była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej.

 

Święto Wojska Polskiego 2020 - fot. 4WMBOT
Święto Wojska Polskiego 2020 – fot. 4WMBOT

Dzisiejsza uroczystość miała charakter patriotyczno-wojskowy, odbywała się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Była to idealna okazja do wręczenia aktów nominacyjnych na wyższe stopnie wojskowe.

 

Święto Wojska Polskiego 2020 - fot. 4WMBOT (3)
Święto Wojska Polskiego 2020 – fot. 4WMBOT

Odczytane zostało postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja DUDY o mianowaniu szeregowych pełniących terytorialną służbę wojskową na stopień podporucznika, Decyzja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka o mianowaniu oficerów na stopień
porucznika oraz Rozkaz Personalny i Dzienny Dowódcy 4. W-MBOT płk. Mirosława Brysia o mianowaniu żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.

Odczytana została również treść podziękowania od Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły skierowana do żołnierzy i pracowników cywilnych 4 Warmińsko Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w sposób profesjonalny i z dużym zaangażowaniem realizują zadania antykryzysowe, związane ze zwalczaniem COVID-19. Wykazując się dużym zaangażowaniem i wrażliwością społeczną, udzielają wsparcia władzom państwowym, samorządowym, służbom mundurowym, placówkom służby zdrowia, organizacjom, instytucjom i obywatelom

Dowódca płk. Mirosław BRYŚ podsumował działania brygady oraz podkreślił działania wojska w społecznych przedsięwzięciach co przełożyło się na wyróżnienie żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej odznaczeniami, listami gratulacyjnymi, urlopami nagrodowymi, wypoczynkowymi, pochwałą i nagrodami finansowymi.

 

Święto Wojska Polskiego 2020 - fot. 4WMBOT
Święto Wojska Polskiego 2020 – fot. 4WMBOT

Uroczystość w koszarach zakończyła defilada pododdziałów.

Święto Wojska Polskiego 2020 - fot. 4WMBOT
Święto Wojska Polskiego 2020 – fot. 4WMBOT

Obchody przypomniały o wszystkich sukcesach, o męstwie i zaangażowaniu tych, którzy służą Ojczyźnie w kraju i poza jego granicami.

Uroczystość ta przywołała pamięć o chlubnej historii Wojska Polskiego i napawa nas dumą z faktu, że jesteśmy godnymi następcami tych, którzy walcząc w Bitwie Warszawskiej wyznaczyli wzorce o poświęceniu i odwadze.

Dnia 14.08.2020 r. żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami z 16 Dywizji Zmechanizowanej wystąpili również podczas Obchodów z Okazji Święta Wojska Polskiego na placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie oraz placu Solidarności.

 

Święto Wojska Polskiego 2020 - fot. 4WMBOT
Święto Wojska Polskiego 2020 – fot. 4WMBOT

 

źródło: 4WMBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *