środa, 21 lutego, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

SZLIFY PODOFICERSKIE ZDOBYTE – CZAS NA DOWODZENIE

Zdobycie podoficerskich szlifów to często pierwszy krok w dowódczej karierze. Tego niełatwego wyzwania podjęło się ponad 20 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przeszli kolejną edycję kursu podoficerskiego SONDA.

Przyszli kaprale ukończyli pętlę taktyczną – test, który sprawdzał nabyte przez nich umiejętności. Kurs obejmował szereg zagadnień takich jak m.in. strzelectwo, taktyka, łączność i medycyna pola walki.

Było to przede wszystkim szlifowanie umiejętności uzyskanych podczas dotychczasowej służby i przygotowanie do szkolenia podległych sobie żołnierzy.

Trzynasta edycja kursu, skierowana była do żołnierzy, którzy oprócz tego, że spełniają jeden z podstawowych warunków,  czyli w WOT są od co najmniej roku, widzą w sobie predyspozycje do tego, by być dowódcami drużyn.
W czasie kursu mieli okazję przekonać się, czy posiadają predyspozycje. Każdy z nich miał możliwość sprawdzić, czy droga którą obrali jest tą, w której się sprawdzą i będą potrafili w przyszłości odpowiadać za swoich kolegów, siebie, a to co jest najważniejsze dowodzić nimi oraz kierować

– instruktor kursu plut. Kamila.

Po promocji na pierwszy stopień podoficerski żołnierze obejmą stanowiska w pięciu batalionach 4W-MBOT – w Braniewie, Morągu, Olsztynie, Giżycku i Ełku.

Czekają ich wyzwania związane przede wszystkim ze szkoleniem żołnierzy. Wielu spośród nowych podoficerów obejmie funkcje dowódców sekcji.

Jestem dumny z ukończenia kursu, ale mam także świadomość, że oznacza to wyzwanie i wielką odpowiedzialność. Uważam, że dzięki kursowi i dotychczasowemu doświadczeniu w Wojskach Obrony Terytorialnej jestem dobrze przygotowany, by być dla moich żołnierzy liderem

–  st. szer. Kamil.

4W-MBOT w tym roku wykształciła blisko 60 nowych podoficerów. Warunki przystąpienia do kursu SONDA to m.in. wykształcenie średnie i bardzo dobra ocena z ostatniej opinii służbowej.

To niezwykle ważny etap w mojej wojskowej karierze. Dzięki uzyskaniu stopnia kaprala otwierają się przede mną nowe możliwości, które chcę wykorzystać jak najlepiej. Teraz czekam na uroczystą promocję, po której czeka mnie wytężona praca

szer. Agnieszka.

Kursy SONDA to tylko część działalności szkoleniowej warmińsko-mazurskich terytorialsów. Jej bardzo ważnym elementem są także szkolenia podstawowe, tzw. „szesnastki”.

Ostatnia tegoroczna przysięga nowych żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie, odbyła się w Braniewie. Do szeregów Wojska Polskiego dołączyło wówczas prawie 100 mieszkańców regionu.

Liczba żołnierzy rośnie także dzięki szkoleniom wyrównawczym, przeznaczonym dla osób, które złożyły wcześniej przysięgę wojskową.

Łącznie w 2023 r. 4W-MBOT zyskała ponad 1200 żołnierzy.

Kurs podoficerski SONDA jest naturalnym krokiem w rozwoju i profesjonalizacji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Swoją nazwą nawiązuje do szkolenia dla niższych dowódców organizowanego przez Armię Krajową podczas II wojny światowej.

Sprawne i kompetentne dowodzenie stanowi fundament skuteczności poddziałów.

Kolejnym etapem rozwoju żołnierzy WOT jest kurs oficerski AGRYKOLA, którego nazwa również pochodzi od konspiracyjnego szkolenia AK.

Zespół prasowy 4WMBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *