2023 ROK – CZAS PEŁEN WYZWAŃ
Czas pełen wyzwań – tak można podsumować w skrócie 2023 rok w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jednostka prowadziła intensywne szkolenie, pełniła zadania w ochronie granicy państwowej, a jednocześnie stale powiększała swój potencjał osobowy. To wspólny wysiłek wszystkich żołnierzy – od szeregowych aż po dowództwo brygady.
– Dla brygady był to bardzo intensywny rok. Świadczy o tym szereg przedsięwzięć, w których braliśmy udział – między innymi służba na granicy i działalność szkoleniowa, obejmująca przygotowanie naszych żołnierzy do obsługi najnowocześniejszego sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego. Bardzo ważną częścią działalności brygady było w mijającym roku szkolenie nowych żołnierzy. Ponad tysiąc osób, które wstąpiły w nasze szeregi to osiągnięcie warte podkreślenia
– podsumował dowódca brygady płk Jarosław Kowalski.
Nowi szeregowi wstąpili do jednostki już na początku roku. Pod koniec stycznia w morąskim 42 batalionie lekkiej piechoty ruszyła „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe.
Zimą tradycyjnie odbywa się ono pod hasłem „Ferie z WOT”, by zachęcić uczniów szkół do wstąpienia do wojska podczas przerwy od nauki. Na początku lutego nowi żołnierze złożyli przysięgę.
W całym roku odbyło się 9 takich szkoleń, także letnich pod hasłem „Wakacje z WOT”.
Brygada powiększyła się łącznie o ponad 1200 żołnierzy.
Przybyło także podoficerów przeszkolonych przez brygadę w kursie SONDA. Stopień kaprala zyskało ponad 60 żołnierzy. Możliwości rozwoju mają również przyszli oficerowie, kończąc kurs „AGRYKOLA”.
Po spełnieniu wymogów formalnych, żołnierze OT mogą ubiegać się o rozpoczęcie służby zawodowej. Ponadto mogą oni korzystać z wielu dodatkowych specjalistycznych szkoleń i kursów np. z zakresu medycyny pola walki.
Dzięki tym działaniom 4W-MBOT jest dziś najliczniejszą brygadą w całych Wojskach Obrony Terytorialnej.
Oprócz szkolenia nowych żołnierzy trwał także intensywny trening tych, którzy wstąpili do służby wcześniej. Personel brygady mógł szkolić się na najnowocześniejszym sprzęcie w Wojsku Polskim – między innymi na granatnikach przeciwpancernych Javelin.
To broń, która dowiodła swojej skuteczności podczas wojny na Ukrainie. Przeszkolono również żołnierzy z obsługi granatnika M72 LAW.
Żołnierze brygady kontynuowali także użytkowanie karabinków MSBS Grot, produkowanych od kilku lat przez polski przemysł zbrojeniowy. Na wyposażenie Wojska Polskiego wchodzą jego kolejne, zmodyfikowane wersje. Proces modernizacji jest wspierany przez samych użytkowników.
Okazją do przekazania ich uwag jest konferencja „GROTowisko”. W jej tegorocznej edycji brali udział także żołnierze 4W- MBOT.
Ważnym elementem działalności 4W-MBOT jest współpraca międzynarodowa. Każda brygada WOT współpracuje z podobną formacją zza granicy.
W przypadku 4 Brygady jest to łotewska Gwardia Narodowa.
Jej przedstawiciele odwiedzili w tym roku brygadę, w przyszłości planowane są wspólne działania.
– Działalność brygady to nie tylko przedsięwzięcia związane ze szkoleniem i uzbrojeniem. Wojska Obrony Terytorialnej pełnią także codzienną służbę na rzecz społeczeństwa. Terytorialsi z Warmii i Mazur wspierali instytucje odpowiedzialne za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wsparcie od żołnierzy otrzymywali także kombatanci II wojny światowej i powojennej konspiracji antykomunistycznej. Weterani z regionu są w stałym kontakcie z brygadą. Ważną częścią społecznej działalności jednostki jest także udział w akcjach krwiodawstwa. W mijającym roku żołnierze 4W-MBOT oddali ponad 350 litrów krwi
– mówi p.o. oficer prasowy 4W-MBOT, kpr. Sabina Mazurek.
Ważnym momentem w życiu brygady było otrzymanie tytułu Przodującego Oddziału Wojska Polskiego za rok 2022. Żołnierze 4W-MBOT mogą szczycić się tym tytułem do połowy 2024 roku.
Warmińsko-mazurscy terytorialsi deklarują, że będą chcieli, aby tytuł pozostał z nimi na dłużej, dlatego już szykują się do kolejnego, intensywnego roku.
2023 r. to szósty rok funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej.
Przez ten czas udało się zrobić wiele zarówno w obszarze szkolenia, jak i rozwoju formacji. Terytorialsi stali się niepodważalnym elementem systemu bezpieczeństwa Polskiego państwa.
Zyskali zaufanie i poparcie społeczne dla prowadzenia dalszych działań. Rok 2023 formacja zamyka osiągając 40 tys. żołnierzy-ochotników.
W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy około 3,5 tys. żołnierzy.