środa, 21 lutego, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

TERYTORIALSI KLUCZEM DO SUKCESU FIRM

Z końcem listopada w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyły się warsztaty pn. Przywództwo, rozwój, gotowość do zmian. Zarządzanie talentami pracowników Terytorialsów kluczem do sukcesu Firmy. Głównym celem spotkania było rozwijanie współpracy między Wojskami Obrony Terytorialnej a pracodawcami zatrudniającymi Terytorialsów.

Na warsztatach nie zabrakło przedsiębiorców z Warmii i Mazur, którzy zatrudniają żołnierzy pełniących służbę w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Od początku tworzenia Formacji, proces szkolenia Terytorialsów zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić zwykłym obywatelom służbę Ojczyźnie.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu procesu szkolenia, zapewniono żołnierzom-ochotnikom możliwość zachowania balansu życiowego.

Łączenia swojej pracy zawodowej i hobby, ze służbą w wojsku.

29.11.2023. Spała. Warsztaty – Fot. Michał Ostrowski

Obecnie w Formacji WOT ponad 55% żołnierzy deklaruje stałe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.

Z uwagi na powyższe, bardzo istotnym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej są pracodawcy naszych żołnierzy.

W tym roku, po raz pierwszy, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało specjalne warsztaty.

Celem warsztatów jest rozwijanie współpracy pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej a pracodawcami.

Warsztaty pn. Przywództwo, rozwój, gotowość do zmian. Zarządzanie talentami pracowników Terytorialsów kluczem do sukcesu Firmy.

29.11.2023. Spała. Warsztaty – Fot. Michał Ostrowski

Wzięli w nich udział wytypowani przez brygady pracodawcy.

Spotkanie, oprócz obustronnej współpracy, miało na celu również uhonorowanie wyróżniających się pracodawców, oraz wypracowanie wytycznych usprawniających współpracę na linii pracodawca – pracownik-Terytorials.

Dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Jarosław Kowalski zaznacza jak ważna jest kooperacja pracodawca-żołnierz.

– Współpraca z pracodawcami naszych żołnierzy to dla nas niezwykle istotna kwestia, ponieważ jest ona związana z samą ideą Wojsk Obrony Terytorialnej – łączeniem życia zawodowego ze służbą wojskową.
Chcę podkreślić, że w przypadku naszej brygady relacje z pracodawcami na ogół układają się harmonijnie, a nasi żołnierze są w stanie wygospodarować czas na szkolenie w swoich jednostkach, godząc to z obowiązkami zawodowymi. To najlepszy dowód, że praca i służba mogą iść ze sobą w parze.
29.11.2023. Spała. Warsztaty – Fot. Michał Ostrowski

Od ponad czterech lat żołnierz-ochotnik 4W-MBOT st. szer. Damian godzi aktywność zawodową ze służbą w wojsku. Na co dzień pracuje w firmie meblarskiej, która w swoich szeregach ma kilkunastu żołnierzy WOT.

– Łączenie pracy ze służbą wojskową nie stanowi dla mnie problemu. Oczywiście muszę planować swoje działania z pewnym wyprzedzeniem, ale jestem w stanie pogodzić obie aktywności. Pomaga w tym podejście pracodawcy do mojej służby – spotykam się ze zrozumieniem i świadomością tego, że to co robię w wojsku jest korzystne dla całego społeczeństwa.

Wojska Obrony Terytorialnej dążą do utrzymania stałej relacji ze środowiskiem pracodawców, w celu wypracowania systemu motywacji i korzyści dla obu stron.

Tym bardziej cieszy nas zainteresowanie i wysokie zaangażowanie ze strony przedsiębiorstw, firm i instytucji, wpierające rozwój żołnierzy i podnoszenie przez nich kwalifikacji.

Organizacja takich wydarzeń jak warsztaty dla pracodawców to ważny element dialogu pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej i pracodawcami, zatrudniającymi Terytorialsów.

Celem takich spotkań jest wypracowanie rozwiązań zachęcających pracodawców do wspierania swoich pracowników-Terytorialsów i zwiększania efektywności ich pracy oraz służby.

29.11.2023. Spała. Warsztaty – Fot. Michał Ostrowski

Ważnym elementem honorującym współpracę z pracodawcami, jest także konkurs Pracodawca przyjazny WOT,

Laureatem w pierwszej edycji tego konkursu był Tomasz Kądziołka – pracodawca z Warmii i Mazur.

Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2021 r., kolejna zaplanowana jest na 2024 r.

Celem konkursu jest uhonorowanie pracodawców, którzy swoją postawą i poprzez tworzenie dobrych warunków panujących w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT.

Rozumieją istotę budowy Formacji, w tym realizowane przez nią cele i zadania, szczególnie w aspekcie lokalnym.

ZESPÓŁ PRASOWY 4W-MBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *