sobota, 13 kwietnia, 2024
Jaka jest Twoja prawda?Rozmowy o OjczyźnieŻycie Olsztyna

Ochotnicze Straże Pożarne to wielka wspólnota ludzi dobrej woli!

27 maja 2017 roku w Olsztynie, podczas IV Zjazdu Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego OSP RP – odpowiedział na moje pytanie: Jaka jest Twoja prawda o dzisiejszej kondycji Ochotniczych Straży Pożarnych?

Waldemar Pawlak:

Ochotnicze Straże Pożarne to wielka wspólnota ludzi dobrej woli. To ponad 700 tysięcy bardzo aktywnych ludzi, działających w lokalnych społecznościach.

Nie tylko w zakresie ratowania człowieka w potrzebie, ale także w wielu inicjatywach, które zmieniają naszą współczesną rzeczywistość.

To są orkiestry strażackie. To jest praca z młodzieżą. To są też działania w zakresie wychowania, kształtowania młodych ludzi, a także właśnie te działania podstawowe.

Ratowanie drugiego człowieka. To jest piękny przykład ciągle aktualnej, i ciągle potrzebnej wszystkim aktywności rycerskiej:

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.

Ku Prawdzie:

Jak wypadają Straże naszego województwa na tle całego kraju, po dzisiejszym Zjeździe? 

Waldemar Pawlak:

Województwo Warmińsko-Mazurskie to prawie 20 tysięcy ochotników. To 540 jednostek OSP. To piękny przykład aktywności w wielu różnych miejscowościach regionu.

Pokazuje to, jak ważne są Straże właśnie dla tych mniejszych miejscowości, gdzie często Straż Pożarna jest spoiwem wspólnoty lokalnej, a dla młodych ludzi jest to swego rodzaju takie okno na świat, gdzie można spotkać wiele ciekawych inicjatyw i bardzo nowoczesny sprzęt.

W ramach konkursu, przeglądu tych najlepszych inicjatyw – Floriany, który był realizowany w tym roku –  laureatem tego konkursu została OSP z Zielkowa (Gmina Lubawa, powiat iławski) za integrację i budowę takiej infrastruktury, która ułatwia uprawianie sportu w tej miejscowości, a równocześnie integruje społeczność. 

Andrzej Adamowicz – Echo Purdy:

Jak Pan się zapatruje na dzielenie druhów, strażaków ze względu na działalność polityczną, na poglądy polityczne? W tej chwili coś takiego występuje. Co Pan o tym sądzi?

Waldemar Pawlak:

Pojawia się taki problem, taki pomysł i tendencja do działania państwa w kierunku daleko posuniętej centralizacji.

Próba scentralizowania środków finansowych. Próba podporządkowania suwerennych stowarzyszeń, społeczności pod centralną komendę.

To w moim przekonaniu jest złe podejście i to narusza suwerenność samorządu, suwerenność organizacji, stowarzyszeń, takich, jakimi są Ochotnicze Straże Pożarne.

Przy takim podejściu traci się sporo tego entuzjazmu i inicjatywy społecznej.

Bardzo ważne jest by rozumieć tą specyfikę, że Ochotnicze Straże Pożarne działają z ochoty i z potrzeby serca, a nie na rozkaz.

Jeżeli ludzie mają tą przestrzeń do własnego zagospodarowania, to potrafią zrobić dużo więcej.

Jeżeli próbuje się ich ustawiać, sortować, rozkazywać, to często właśnie ten entuzjazm i działalność zmniejsza się. 

 

 

Konrad Górny
źródło: Facebook
Dziękuję! Zależy od… miejscowości. W jednej lokalni patrioci i  ludzie aktywni społecznie, a w drugiej pogodzeni z losem potomkowie PRL-u, którym chce się co najwyżej wypić piwko na ławeczce 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *