środa, 24 kwietnia, 2024
FilmKultura

Odszedł Pyrkosz! Pozostał Wichura, Pyzdra, Balcerek, Duńczyk, Mostowiak…

22 kwietnia 2017 r. zmarł Witold Pyrkosz. Dla mnie na zawsze plutonowy Franek Wichura z filmu Czterej pancerni i pies! To chyba dlatego, że na tym kultowym serialu, kształtował się mój charakter. Sentyment do członków załogi Rudego 102, i ich współtowarzyszy walki, pozostanie ze mną do śmierci.

Witold Pyrkosz dał się poznać jako aktor charakterystyczny. Każda jego większa rola, to mężczyzna z charakterem. Nie zawsze prawy, ale obdarzony dużą mądrością życiową. Nie bez znaczenia dla odbioru przez widzów jego kreowanych postaci, był specyficzny humor, który w ustach Witolda Pyrkosza nabierał dodatkowego kolorytu.

Dialogi Pyzdry z Kwiczołem weszły do kanonu cytatów z polskich filmów. Balcerek i Duńczyk to panowie z dwóch przeciwległych światów, a jednak równie dobrze zapadający w pamięci widza. Rola głowy rodziny Mostowiaków, to wymarzona postać dla aktora na emeryturze. Witold Pyrkosz nie grał dziadka, ojca i męża. On był Lucjanem Mostowiakiem!

Witold Pyrkosz nie żyje. Żegnam aktora, który towarzyszył mi przez całe moje dotychczasowe życie. Niech mu ziemia lekką będzie. Pozostaje ze mną Wichura, Pyzdra, Balcerek, Duńczyk, Mostowiak i inni. Choćby harmonista z Kariery Nikodema Dyzmy, czy kasjer z Hazardzistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *