101 urodziny majora Józefa Rusaka ps. Bylina

W dniu dzisiejszym żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedzili z tortem i urodzinowymi życzeniami majora Józefa Rusaka – żołnierza 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który właśnie skończył 101 lat.

Nasz Bohater był jednym z pierwszych żołnierzy Zygmunta Szendzielarza – Łupaszki Po wojnie aresztowany i torturowany przez komunistów:

.. byłem jednym z pierwszych żołnierzy Łupaszki… oni się o tym dowiedzieli i mnie chcieli na współpracę… i głodem i biciem… ale nie dałem się złamać. Jak UB mnie znalazło, to chwycili mnie i zaczęli strasznie maltretować, bić.. żeby na współpracę pójść.. powiedziałem, że wolę kulę w łeb!

1 marca 2020r. w Pałacu Prezydenckim w towarzystwie żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, mjr Rusak odebrał odznaczenie z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Prezydent RP uhonorował Bohatera Walk o Niepodległość Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mjr Józef Rusak – ps. Bylina – ur. 17 marca 1920r. w Falewiczach w gm. Kobylnik. Kombatant Armii Krajowej, jeden z żołnierzy wyklętych.

Mjr Józef Rusak - 101 urodziny żołnierza AK
Mjr Józef Rusak – 101 urodziny żołnierza AK

Syn leśnika, członka Legionów Polskich, który podczas pierwszej okupacji sowieckiej ukrywał się przed wywózką na Syberię.

Podczas okupacji Niemieckiej Józef Rusak działał jako łącznik w oddziale AK ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic.

Po podstępnym rozbrojeniu tego oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz Kmicica, nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka.

Utworzył on na bazie rozbitego oddziału 5 Wileńską Brygadę AK.

Po jej rozwiązaniu przebił się wraz z kolegą na wschód do Wilna, po czym utworzył 30 osobową grupę samoobrony walczącej przeciwko sowieckiej okupacji w okolicy jeziora Narocz.

Następnie przeniósł się do Lublina, a później do Olsztyna, gdzie ponownie nawiązał kontakt z mjr. Łupaszką – jedną z kurierek między nimi była Danuta Siedzikówna INKA.

Po przeprowadzce do Lidzbarka Warmińskiego aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1948 roku.

Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko Łupaszcze. Zwolniony z więzienia w 1953 i inwigilowany z przerwami aż do 1989.

Od marca 2020r. w ramach ogólnopolskiej akcji #ObiadyDlaBohaterów każdego dnia żołnierze 43blp dowożą Panu Majorowi ciepłe posiłki.

 

ppor. Anna Szczepańska

Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4WMBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *