czwartek, 25 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻołnierze NiezłomniŻycie Olsztyna

101 urodziny majora Józefa Rusaka ps. Bylina

W dniu dzisiejszym żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedzili z tortem i urodzinowymi życzeniami majora Józefa Rusaka – żołnierza 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który właśnie skończył 101 lat.

Nasz Bohater był jednym z pierwszych żołnierzy Zygmunta Szendzielarza – Łupaszki Po wojnie aresztowany i torturowany przez komunistów:

.. byłem jednym z pierwszych żołnierzy Łupaszki… oni się o tym dowiedzieli i mnie chcieli na współpracę… i głodem i biciem… ale nie dałem się złamać. Jak UB mnie znalazło, to chwycili mnie i zaczęli strasznie maltretować, bić.. żeby na współpracę pójść.. powiedziałem, że wolę kulę w łeb!

1 marca 2020r. w Pałacu Prezydenckim w towarzystwie żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, mjr Rusak odebrał odznaczenie z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Prezydent RP uhonorował Bohatera Walk o Niepodległość Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mjr Józef Rusak – ps. Bylina – ur. 17 marca 1920r. w Falewiczach w gm. Kobylnik. Kombatant Armii Krajowej, jeden z żołnierzy wyklętych.

Mjr Józef Rusak - 101 urodziny żołnierza AK
Mjr Józef Rusak – 101 urodziny żołnierza AK

Syn leśnika, członka Legionów Polskich, który podczas pierwszej okupacji sowieckiej ukrywał się przed wywózką na Syberię.

Podczas okupacji Niemieckiej Józef Rusak działał jako łącznik w oddziale AK ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic.

Po podstępnym rozbrojeniu tego oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz Kmicica, nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka.

Utworzył on na bazie rozbitego oddziału 5 Wileńską Brygadę AK.

Po jej rozwiązaniu przebił się wraz z kolegą na wschód do Wilna, po czym utworzył 30 osobową grupę samoobrony walczącej przeciwko sowieckiej okupacji w okolicy jeziora Narocz.

Następnie przeniósł się do Lublina, a później do Olsztyna, gdzie ponownie nawiązał kontakt z mjr. Łupaszką – jedną z kurierek między nimi była Danuta Siedzikówna INKA.

Po przeprowadzce do Lidzbarka Warmińskiego aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1948 roku.

Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko Łupaszcze. Zwolniony z więzienia w 1953 i inwigilowany z przerwami aż do 1989.

Od marca 2020r. w ramach ogólnopolskiej akcji #ObiadyDlaBohaterów każdego dnia żołnierze 43blp dowożą Panu Majorowi ciepłe posiłki.

 

ppor. Anna Szczepańska

Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4WMBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *