czwartek, 20 czerwca, 2024
InformacjeKulturaŻycie Olsztyna

Bloger czy dziennikarz? Blog czy czasopismo?

Od 19 maja 2015 roku Ku Prawdzie – blog Stanisława Olsztyna to czasopismo Ku Prawdzie, którego wydawcą i redaktorem naczelnym jest Stanisław Olsztyn.

Na początek wyjaśnię: skąd taki krok?

Tak jak napisałem na podstronie Kim jestem, założyłem blog i prowadzę go już ponad rok, by dążyć… ku PRAWDZIE.

Swoje wynurzenia mógłbym dalej publikować bez przeszkód, ale celem pośrednim mojego pisania jest walka z ludźmi, którzy zapom­inają o naczel­nej zasadzie dobra ogól­nego i w rzeczy­wis­tości kierują się włas­nym intere­sem.

Walczę z aro­gancją urzędników, pub­liczną obłudą, zakła­maniem i lizu­sostwem – ostatnio z… wazeliniarstwem.

Den­er­wuje mnie brak kom­pe­tencji u tych na dole, ale w szczegól­ności u tych na górze, którzy powinni świecić przykładem.

Pozostając blogerem za oręż miałbym tylko swój intelekt, którego brak już mi niektórzy wypominają.

Z chwilą, gdy blog zarejestrowałem – nie bez trudności – jako czasopismo, dostałem do ręki narzędzie umożliwiające pozyskiwanie informacji u źródła.

Prawo prasowe nakłada na mnie dużo obowiązków!

Wzrasta moja odpowiedzialność za publikowane materiały, ale otwiera mi drogę do wszystkich rzeczników prasowych i działania jako dziennikarz.

Będę mógł zadawać pytania, na które moi interlokutorzy – urzędnicy – będą mieć prawny obowiązek udzielenia odpowiedzi i to w przyzwoitym terminie.

Charakterystycznym przykładem na nierówne traktowanie blogera i dziennikarza, była postawa rzeczników prasowych KWP w Olsztynie i KGP.

Moi dawni współpracownicy odmówili odpowiedzi na zadane pytanie, a Zespół Prasowy KGP odpowiedział na nie bez chwili wahania.

W przypadku uchylania się od odpowiedzi, drogę odwoławczą mam już przerobioną przy okazji wniosków o udzielenie informacji publicznej.

Cel na najbliższą przyszłość?

Przygotowanie artykułu, który opublikuję nie tylko na Ku Prawdzie. Nawiązałem kontakty także z czasopismami papierowymi i mam nadzieję, że efekty moich dziennikarskich śledztw, tam też będą drukowane.

Na pierwszy ogień muszę rozpytać Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, na okoliczność braków dokumentów w aktach osobowych jednego z byłych pracowników.

Na koniec apel do Was!

Nie bójcie się udzielać mi informacji lub pisać komentarzy. Zgodnie z Art. 15 Prawa prasowego mam obowiązek zachowania w tajemnicy:

Danych umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego, listu do redakcji lub innego materiału o tym charakterze, jak również innych osób udzielających informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania, jeżeli osoby te zastrzegły nieujawnianie powyższych danych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *