Chór Konsonans – Boże Narodzenie w Małej Ojczyźnie

Małe Ojczyzny tak jak i Wielkie, mogą pochwalić się wspaniałymi artystami. Chociaż mniej sławnymi to nie mniej utalentowanymi. I wcale nie ustępują tym wielkim pod żadnym względem artystycznym, aranżacyjnym czy wokalnym. A przede wszystkim umilającym życie naszej Wspólnoty.

Już od dziesięciu lat, dzięki gościnności ks. Piotra Srogi, proboszcza parafii pw. bł. Doroty z Mątów w Dorotowie, mogliśmy gościć chór Konsonans, który umilił nam świętowanie Bożego Narodzenia.

Chór Konsonans (łac. zgodnie brzmiący – rzeczywiście) powstał z chęci wspólnego kolędowania kilku entuzjastów miłujących muzykę i śpiew.

Dzisiaj rozrósł się do prawie trzydziestoosobowego zespołu zrzeszającego muzyków z Tomaszkowa, Dorotowa, Majd, Kręska, a nawet Olsztyna.

Pierwszym Dyrygentem był śp. Kazimierz Arciszewski, po którym batutę przejęła jego córka Emilia Arciszewska.

Obecnie zespołem dyryguje Natalia Kaczmarczik.

W swoim repertuarze posiada pieśni nie tylko sakralne i ludowe, ale i muzykę rozrywkową oraz szanty.

W dorotowskim kościele wykonał znane kolędy – również w języku angielskim.

Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie Pieśni o Narodzeniu Pańskim, znanej jako Bóg się rodzi, autorstwa Franciszka Karpińskiego, ze znamienną zwrotką:

Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław krainę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą, dom nasz i majętność całą, i Twoje wioski z miastami,
a Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami.

Antoni Górski

 

Chór Konsonans na Boże Narodzenie
Chór Konsonans na Boże Narodzenie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *