sobota, 25 maja, 2024
KulturaMuzyka

Chór Konsonans – Boże Narodzenie w Małej Ojczyźnie

Małe Ojczyzny tak jak i Wielkie, mogą pochwalić się wspaniałymi artystami. Chociaż mniej sławnymi to nie mniej utalentowanymi. I wcale nie ustępują tym wielkim pod żadnym względem artystycznym, aranżacyjnym czy wokalnym. A przede wszystkim umilającym życie naszej Wspólnoty.

Już od dziesięciu lat, dzięki gościnności ks. Piotra Srogi, proboszcza parafii pw. bł. Doroty z Mątów w Dorotowie, mogliśmy gościć chór Konsonans, który umilił nam świętowanie Bożego Narodzenia.

Chór Konsonans (łac. zgodnie brzmiący – rzeczywiście) powstał z chęci wspólnego kolędowania kilku entuzjastów miłujących muzykę i śpiew.

Dzisiaj rozrósł się do prawie trzydziestoosobowego zespołu zrzeszającego muzyków z Tomaszkowa, Dorotowa, Majd, Kręska, a nawet Olsztyna.

Pierwszym Dyrygentem był śp. Kazimierz Arciszewski, po którym batutę przejęła jego córka Emilia Arciszewska.

Obecnie zespołem dyryguje Natalia Kaczmarczik.

W swoim repertuarze posiada pieśni nie tylko sakralne i ludowe, ale i muzykę rozrywkową oraz szanty.

W dorotowskim kościele wykonał znane kolędy – również w języku angielskim.

Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie Pieśni o Narodzeniu Pańskim, znanej jako Bóg się rodzi, autorstwa Franciszka Karpińskiego, ze znamienną zwrotką:

Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław krainę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą, dom nasz i majętność całą, i Twoje wioski z miastami,
a Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami.

Antoni Górski

 

Chór Konsonans na Boże Narodzenie
Chór Konsonans na Boże Narodzenie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *