wtorek, 21 maja, 2024
Policja

Cyberprzestępczość w Olsztynie i Iławie!

Globalna sieć komputerowa stała się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Za  pośrednictwem internetu robimy już nie tylko zakupy, ale też szukamy pracy i życiowych partnerów. Jak może być to niebezpieczne przekonali się mieszkańcy Olsztyna i pewna mieszkanka Iławy.

Ofiary cyberprzestępczości to najczęściej ofiary oszustw. Oszustwa internetowe stanowią przeważającą grupę przestępstw, która w bardzo szybkim tempie się rozwija i ewoluuje w coraz bardziej złożone formy. Przykładem tego jest historia pani Ani.

Mieszkanka Olsztyna kilka dni temu na jednym z portali internetowych znalazła ofertę atrakcyjnej pracy. Kobieta drogą elektroniczną zgłosiła się jako jedna z kandydatek i ku jej uciesze otrzymała informację zwrotną o zainteresowaniu jej osobą. Podczas prowadzonych rozmów e-mailowych z przyszłym pracodawcą, mieszkanka Olsztyna w ramach “formalności” musiała wypełnić ankietę pracowniczą, w której zobowiązana była podać wszystkie swoje dane osobowe, a także numer swojego konta bankowego i informacje o ewentualnie otrzymywanych świadczeniach.

W kolejnym etapie weryfikacji przyszłego pracownika – pani Ania miała także przelać dowolną kwotę na konto pracodawcy. Niedoszły szef, tłumaczył, że w ten sposób założy jej konto pracownicze, gdzie będzie przelewał wynagrodzenie. Pani Ania zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa i o całej sytuacji powiadomiła policjantów.

Wczoraj (08.02.-2016) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiło się kilka, oszukanych w podobny sposób osób. Policjanci ustalili, że niektórym z pokrzywdzonych w tego typu sprawach, przestępcy – wykorzystując ich dane osobowe – założyli nowe konta bankowe. Funkcjonariusze wyjaśniają wszelkie okoliczności tych zdarzeń.

W innej sprawie związanej z oszustwami internetowymi policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie aktem oskarżenia zakończyli postępowanie wobec 25-letniego Pawła C. Mężczyzna oszukał 19 osób na prawie 8 tys. złotych. Paweł C. od października 2014 r. do lutego 2015 r. na jednym z portali internetowych zamieszczał ogłoszenia z ofertą sprzedaży telefonów komórkowych i gier na konsolę. Zainteresowane transakcjami osoby na wskazany rachunek bankowy przelewały pieniądze.

Niestety 25-latek nie wywiązywał się z umów i mimo otrzymania gotówki, nie przesyłał oferowanych artykułów. Policjanci ustalili, kim był sprawca oszustw. 25-latek przyznał się do popełnienia przestępstw. Funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec Olsztyna był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa. Czeka go teraz postępowanie sądowe i groźba kary pozbawienia wolności nawet na lat 8.

Inna historia związana z nawiązywaniem bliskich kontaktów przez internet, dotyczy młodej mieszkanki powiatu iławskiego.

Zaczęło się bardzo romantycznie. Młoda kobieta na jednym z portali społecznościowych poznała mężczyznę. Zauroczona 35–latkiem postanowiła zaprosić go do siebie do domu. Po pewnym czasie wspólnego mieszkania para planowała już wspólną przyszłość. Wszystko wyglądało jak w bajce, aż do momentu, kiedy w minioną środę (03.02.2016) kobieta wyszła na zakupy. Mężczyzna wykorzystując nieobecność partnerki zabrał jej telefon oraz znaczną sumę pieniędzy i wyjechał. Mieszkanka powiatu iławskiego kiedy wróciła do domu, zorientowała się, że brakuje jej telefonu komórkowego oraz pieniędzy i o wszystkim poinformowała policjantów.

Funkcjonariusze na wiele sposobów dążyli do ustalenia miejsca przebywania 35–latka i już drugiego dnia zatrzymali mężczyznę na terenie sąsiedniego województwa. W trakcie dalszych czynności okazało się, że jest on poszukiwany na terenie naszego kraju przez trzy inne prokuratury. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 35–latkowi zarzutów m.in. kradzieży pieniędzy oraz telefonu komórkowego, a także oszustwa – mężczyzna pobierał zaliczki na poczet wykonania prac remontowo-budowlanych i nie wywiązywał się z umów.

Ponadto postawiono mu zarzut kierowania samochodem pomimo cofniętych uprawnień. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za inne czyny, kiedy to zostanie przesłuchany przez kolejne prokuratury. Policjanci ostrzegają przed takimi przygodnymi znajomościami i umowami zawieranymi przez internet.

Jeśli coś wzbudza naszą niepewność warto poważnie się zastanowić, czy nie ma ryzyka, że właśnie możemy paść ofiarą oszusta. A gdy tak się stanie, to nie  należy zwlekać –  trzeba jak najszybciej powiadomić Policję. O tym jak się bronić przed internetowymi oszustami różnej maści, a także o Dniu Bezpiecznego Internetu możecie przeczytać więcej na naszej stronie internetowej w tekście Dzień Bezpiecznego Internetu – Lepszy internet zależy od ciebie.

Autor tekstu i źródło: Zespół Prasowy KWP Olsztyn

Zwalczaj cyberprzestępczość – to  strona na policja.pl, z którą każdy korzystający aktywnie z internetu, powinien się zapoznać. Ta wiedza nic nie kosztuje, a może nas uchronić od dużych strat.

 

2 komentarze do “Cyberprzestępczość w Olsztynie i Iławie!

  • przestępczość glin to hańba dla Polski,jak długo będziecie bronić bandytów w mundurach

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Jestem za! Tępić przestępców w mundurach! Wysysać im krew… aż padną!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *