sobota, 24 lutego, 2024
Rozmowy o OjczyźnieŻycie Olsztyna

Czy zdekomunizować Plac F. D. Roosevelta w Olsztynie?

Czy zdekomunizować Plac F. D. Roosevelta w Olsztynie? Takie pytanie było tematem kolejnej Debaty z Debatą, która toczyła się w olsztyńskiej Książnicy Polskiej 25 maja.

Piątą Debatę z Debatą znów poprowadził Adam Socha, który z powodu wyjazdu do Izraela nie był gospodarzem poprzedniej debaty, dotyczącej podatków.

Na wstępie Adam Socha wyjaśnił, skąd wziął się taki temat debaty, i o co – tak naprawdę – w tym sporze o nazwę placu w centrum Olsztyna chodzi.

Adam Socha: Chciałbym, żebyśmy jeszcze raz przerobili niezbędną lekcję mądrości politycznej. Żyjemy znów w bardzo niebezpiecznym czasie. Mimo, że twórcy III RP na początku lat 90-tych, obiecywali nam, że żyjemy w najwspanialszym, złotym okresie. Że mamy tylko przyjaciół u naszych granic. Że takiej fortuny państwo polskie jeszcze nie doświadczyło. Ja wówczas ze zgrozą słuchałem tych słów. Byłem święcie przekonany, że to jest tylko kwestia czasu, kiedy znów nam, z którejś strony, zacznie zagrażać niebezpieczeństwo, i trzeba natychmiast się przygotowywać, by nie spotkało nas to, co we wrześniu 39 roku, że państwo polskie rozleciało się jak gliniany garnek.

W tej chwili mamy znów bardzo niebezpieczny okres. Bardzo niepoczytalnego polityka, przywódcę Rosji. To państwo przygotowuje w tym roku kolejne, olbrzymie manewry wojskowe na Białorusi. Chciałbym prosić historyków o taką refleksję:

dlaczego my się kompletnie nie liczyliśmy przy podejmowaniu tych decyzji? Dlaczego Roosevelt taką decyzję podjął? Co decyduje o takich decyzjach, które ważą na losach milionów istnień ludzkich?

Na tak postawione pytania odpowiedzieli: Witold Gieszczyński, Waldemar Brenda i Bogdan Bachmura. W swoich wypowiedziach ocenili postawę F. D. Roosevelta w stosunku do państwa polskiego, ale także dowiedziałem się, jak Roosevelta oceniają Amerykanie.

F. D. Roosevelt pomimo, że był wybierany na Prezydenta 4-krotnie, nawet w USA budzi kontrowersje. Z pewnością nie jest to postać jednoznacznie pozytywna.

Całe wypowiedzi do odsłuchania na załączonym filmie. Po wypowiedziach historyków, głos zabrali przedstawiciele społeczeństwa Olsztyna, którzy już od kilku lat starają się „zdekomunizować” plac w centrum Olsztyna.

Wypowiadali się także radni Rady Miasta Olsztyna, i inni politycy. Było ciekawie, a cała debata dosyć ostra. Czerwony Olsztyn wcale nie chce oddawać pola bez walki 😉 CDN.

Czy zdekomunizować Plac F. D. Roosevelta w Olsztynie? Zapraszam Was do wyrażenia opinii w poniższej ankiecie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *