sobota, 13 lipca, 2024
InformacjePolitykaŻycie Olsztyna

KONFEDERACJA PROPONUJE TRAKTAT POLSKO-UKRAIŃSKI

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary! 80 lat temu zbrojne bandy UPA dokonały ataku na 100 polskich miejscowości położonych na Wołyniu i dokonały eksterminacji lokalnej ludności. Dzień ten pamiętany jako krwawa niedziela był kulminacyjnym punktem ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej

W wyniku działań banderowców w latach 1943-1947 zginąć mogło nawet 200 tys. Polaków, a kolejny milion musiał uchodzić z rodzimych stron.

Dziś, 80 lat po tej zbrodni, rodziny ofiar nawet nie mogą pochować swoich bliskich, a niewyjaśniona sprawa wołyńska oraz kult zbrodniarzy obecny na Ukrainie jest kością niezgody pomiędzy Warszawą a Kijowem.

Impossibilizm obecnego rządu PiS sprawia, że polska strona nawet nie zabiega o godny pochówek Polaków leżących na wołyńskich polach.

Konfederacja proponuje traktat polsko-ukraiński regulujący kwestię wołyńską 

Konfederacja wychodzi naprzeciw problemowi i proponuje rozwiązanie.

Współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak zaprezentował wczoraj projekt umowy pomiędzy Polską, a Ukrainą.

Celem umowy jest ekshumacja, godny pochówek oraz upamiętnienie pomordowanych na wschodzie Polaków.

Umowa proponowana przez Konfederacja zakłada między innymi:

1. Zobowiązanie Ukrainy do udzielenia Polsce prawa do samodzielnego prowadzenia ekshumacji.

2. Prowadzanie ekshumacji przez nową, wyspecjalizowaną jednostkę IPN, której pracownicy będą posiadać na Ukrainie specjalny status.

3. Prowadzenie ekshumacji w oparciu o plan notyfikowany Ukrainie do końca każdego roku, na rok kolejny (Ukraińcy będą mieli prawa obserwatorów).

4. Pracę polskich prokuratorów na Ukrainie, których zadaniem będzie ustalenie okoliczności zbrodni ludobójstwa i ukaranie żyjących sprawców.

5. Pochówek wszystkich ofiar zbrodni ludobójstwa w nowo wybudowanym mauzoleum.

6. Budowę monumentalnego cmentarza przeznaczonego na pochówek wszystkich ekshumowanych ofiar zbrodni ludobójstwa, stanowiący duży kompleks składający się z cmentarza, z kolumbarium pozwalającego na pochówek wszystkich ofiar zbrodni.

7. Budowę mauzoleum, które stanie się ważnym miejscem na mapie pamięci o polskich ofiarach, ikonicznym na miarę Cmentarza Orląt Lwowskich.

Rząd PiS nie realizuje polskiej racji stanu pomimo posiadania w ręku silnych narzędzi, które pozwalają wymóc na stronie ukraińskiej stosowne decyzje.

Projekt Konfederacji nie przewiduje żadnych kosztów po stronie ukraińskiej. Argument dotyczący trwającej wojny na wschodzie nie znajduje tutaj odzwierciedlenia.

Potrzebna jest jedynie wola polityczna. 

Wola polityczna rządu Mateusza Morawieckiego objawiła się krzyżem z patyków wbitym w pole.

To urąga godności pomordowanych Polaków, których szczątki oczekują chrześcijańskiego pochówku.

Konfederacja jako jedyna siła nie chce rozrywać tematu relacji z Ukrainą na zasadzie pieniactwa.

Proponujemy konkretny dokument przygotowany przez sztab prawników, który zawiera rozwiązania mające na celu raz na zawsze rozbroić tę tykającą bombę w relacjach polsko-ukraińskich.

To nasze środowisko konsekwentnie upomina się o upamiętnienie ofiar zbrodni dokonanej przez hitlerowskich kolaborantów z UPA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *