środa, 9 października, 2024
KulturaŻycie Olsztyna

Mnie nie interesują ludzie, ale bardzo interesuje człowiek! Łukasz Staniszewski – Małe Grozy

16 września w olsztyńskiej Książnicy Polskiej miało miejsce spotkanie autorskie z Łukaszem Staniszewskim. Łukasz Staniszewski, olsztynianin i Warmiak z urodzenia, właśnie zadebiutował jako pisarz. W marcu renomowane Wydawnictwo Literackie opublikowało jego powieść Małe Grozy.

Małe Grozy to zgodnie z podtytułem:

Opowieść z miejsca, gdzie nie ma dróg ani mostów. Jest tylko miłość. Dzięki niej możesz podróżować najdalej.

Już pojawiło się sporo recenzji i opisów tej książki. Bardzo dobrze treść książki oddaje opis zamieszczony na portalu lubimyczytac.pl:

Hipnotyzująca i magiczna opowieść z serca Warmii.

Stary Jerycho hoduje pod powiekami perły, Michał Toporek konstruuje niemożliwe maszyny, moc opowieści Józwy jest tak nieodparta, że przyciąga wszystkie kobiety, Daniłło czyta w myślach, a Karolina burzy krew nawet w drewnianym strachu na wróble.

Jeśli Warmia nie miała dotąd swojej mitologii – duchów, strachów, kusicielek i demonów – mieszkający w Olsztynie Łukasz Staniszewski wypełnia ten brak swoim brawurowym debiutem powieściowym.

Pełne zmysłowości, zaskakujące i oryginalne historie, które tworzą realistyczny, a zarazem magiczny obraz Warmii – mikroświata, którym rządzą popędy, pragnienia i tęsknoty, a jedynym sposobem na zaspokojenie niepohamowanego apetytu na życie jest odnalezienie jedności z naturą, choćby i poza moralnością.

Pozytywną recenzję Zaraza w Małej Grozie napisała Justyna Sobolewska w Tygodniku Polityka, która zaczyna się tak:

Warmia jest skalistą wyspą zawieszoną w powietrzu na sznurach wyplatanych z traw i wyschniętych zbóż

– zaczyna się jedna z części tej opowieści o Warmii. Tytuł pochodzi od nazwy wsi, którą trudno znaleźć na mapie. Staniszewski (autor mieszka w Olsztynie) tworzy własną mitologię tego regionu.

Bohaterami są mieszkańcy wsi, kilka pokoleń, które tu zamieszkiwały razem z diabłami, skrzydlatymi końmi, golemem, kamiennym fallusem wyrastającym na środku pola czy duchami (bardzo cielesnymi) wyłaniającymi się z wody.

Z uwagi na powyższe, idąc na spotkanie autorskie z Łukaszem Staniszewskim, którego twórczość już prezentowałem na Ku Prawdzie, byłem przekonany, że w Książnicy Polskiej zastanę… tłum.

Jak zwykle zawiodłem się. Zainteresowanych literaturą rodzimej proweniencji można było policzyć na palcach obu rąk.

Ja uważam spotkanie za udane. Łukasz Staniszewski w tym kameralnym gronie czuł się swobodnie i wcale nie dał odczuć, że jest debiutantem.

Doskonale motywy swojej działalności twórczej, nie tylko na polu literatury, oddaje jedno zdanie, które wypowiedział Łukasz Staniszewski:

Mnie nie interesują ludzie, ale bardzo mnie interesuje człowiek!

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o Łukaszu Staniszewskim, o jego postrzeganiu Warmii i Świata, polecam obejrzenie poniższego zapisu filmowego całego spotkania.

 

Monodram SŁOŃ

Ołowiany ptaszek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *