poniedziałek, 26 lutego, 2024
InformacjeŻycie Olsztyna

Mentoring vs. ageizm. Czy stać nas na odrzucenie mądrości seniorów? Dr Bronisław Bombała

Mentoring vs. ageizm. Czy stać nas na odrzucenie doświadczenia i mądrości życiowej seniorów? Wykład dra Bronisława Bombały w Centrum św. Jakuba w Olsztynie, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Obywatelskim Klubie Akademickim.

Bronisław Bombała:

Temat jest bardzo stary. Spór między młodymi a starymi był jest i będzie.

Jeśli chodzi o takie dążenie do nowoczesności… do odkrycia istoty rzeczy… Nauka jako taka ma na celu dojście do prawdy. Czy do tej prawdy nas przybliża? 

Najlepsze ujęcie tego naszego naukowego dążenia do prawdy… Goethe w Fauście to oddał: 

Przestudiowałem wszystkie fakultety: filozofię, medycynę, prawo i teologię też niestety. Do dna samego wgryzł się pracą krwawą.
Jak głupiec u mądrości wrót, stoję i tyle wiem, com wiedział wprzód!

Gdzie szukać mądrości? Mądrość w istocie rzeczy to jest to, dzięki czemu żyje się nam w miarę dobrze, ale przede wszystkim sensownie.

Wertowałem Stary i Nowy Testament. W Księdze Hioba znalazłem coś takiego: 

A skąd pochodzi mądrość i gdzie jest siedziba wiedzy?
Człowiek nie zna tam drogi, nie ma jej w ziemi żyjących.

Dalej były cytaty także z innego kręgu kulturowego niż chrześcijaństwo. Dążenie do wiedzy, mądrości to domena wszystkich ludzi praktykujących różne religie i ateistów.

Dr Bronisław Bombała po wstępie historycznym, omawiając mentoring i ageizm, poruszył współczesne przejawy dyskryminacyjne seniorów.

Było o moherach, mentorach, o modelu mistrz – uczeń, o coachingu, fenomenologii i… wielu innych sprawach. Zapraszam do obejrzenia poniższego zapisu wykładu dra Bronisława Bombały.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *