czwartek, 25 lipca, 2024
Rozmowy o Ojczyźnie

Prof. Józef Górniewicz: Nikt nie zrozumie polskości tak jak Polak!

25 września 2019 roku, miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Na szlaku św. Jakuba. Clou uroczystości był wykład profesora Józefa Górniewicza zatytułowany Misyjność uniwersytetu.

Idąc na uroczystość myślałem, że wykład prof. Józefa Górniewicza będzie… nudny! Myślałem: cóż tu ciekawego można wykrzesać z… misyjnej tematyki? 😉

Na szczęście myliłem się!

Prof. Józef Górniewicz ze swadą charakteryzującą najlepszych wykładowców, przez ponad 30 minut uczył mnie… historii.

Było w tym wykładzie o: Platonie, Pitagorasie, Arystotelesie, darze abstrakcyjnego myślenia, filozofii, Tajnym Stowarzyszeniu Filozofów, myśleniu – i co dla mnie najważniejsze – było o dążeniu ku prawdzie

Cały rys historyczny prof. Józef Górniewicz zakończył na zawodach misyjnych wywodząc je od… szamana w społeczeństwach pierwotnych!

Jednak wykład rozpoczął się i zakończył uwagami profesora do wdrażanej właśnie ustawy 2.0 z 20 lipca 2018 r.: Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prof. Józef Górniewicz:

Kiedy Minister Nauki upowszechnia ideę publikowania przede wszystkim w języku angielskim, to przecież żaden polski humanista nie napisze tekstu tak doskonałego, żeby oddać to swoje odczucie polskiego języka, kultury polskiej, to co w nim siedzi przez całe życie, przez to co wchłonął w wyniku edukacji, badań… do tekstu angielskojęzycznego!

W życiu tego nie zrobi!

Nikt nie zrozumie polskości tak jak Polak!

Tego ducha… naszego tysiącletniego ducha kultury europejskiej, ale polskiej. Tego co w nas tkwi, co nas boli i co nas śmieszy.

To tylko jesteśmy w stanie wypisać po polsku!

Premiowanie tekstów w języku angielskim, dotyczących kultury polskiej, edukacji polskiej, spraw polskich uznaję za… nieporozumienie.

Brawo profesorze! Ku Prawdzie jest za! Humanistyka ma być w języku polskim a nie angielskim!

 

Misyjność uniwersytetu – cały wykład

 

Humanistyka ma być w języku polskim a nie angielskim!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *