czwartek, 25 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

NA WARMII I MAZURACH RUSZYŁY WAKACJE Z WOT

W sobotni poranek w Olsztynie na szkolenie wyrównawcze w ramach projektu Wakacje z WOT Wojsk Obrony Terytorialnej do 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej stawiło się ponad 50 ochotników z całego regionu.

To kandydaci, którym służba wojskowa jest już znana a szkolenie, na które się zdecydowali pozwoli wyrównać poziom rzemiosła wojskowego, po to by na jesieni tego roku dołączyć do Terytorialsów pełniących już służbę w jednej z największych brygad Obrony Terytorialnej.

Projekt Wakacje z WOT to doskonała okazja, aby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Skierowany on jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu.

Wstępując do WOT mogą oni podjąć pierwsze poważne zobowiązanie i odbyć lekcję odpowiedzialności oraz jednocześnie w sposób aktywny i ciekawy spędzić wakacje.

4.W-MBOT przygotowała dwa terminy szesnastodniowego szkolenia podstawowego w ramach wakacji, które ruszają 7 lipca oraz 4 sierpnia. Szkolenie wyrównawcze, które właśnie ruszyło zakończy się 3 września.

W okresie wakacyjnym wyzwanie podjąć mogą także rodzice, nauczyciele oraz wszyscy, którzy chcą dobrze wykorzystać swoją przerwę wakacyjną.

Forma pełnienia służby, jaką oferują WOT jako jedyna pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym.

Wakacje z WOT 2023 (2)
Wakacje z WOT 2023

Na mundur zdecydował się plutonowy Paweł, który po latach postanowił ponownie go założyć.

Sytuacja mojej rodziny jest ustabilizowana, mam dwóch prawie dorosłych synów. Mój pracodawca jest bardzo wyrozumiały, nie będzie najmniejszego problemu, żeby pogodzić służbę w wojsku z pracą i życiem cywilnym.

Nowi kandydaci zamierzają również skorzystać z możliwości rozwoju wojskowego.

Nie ukrywam, że będę chciał skorzystać z bardzo bogatej oferty jaką dają Wojska Obrony Terytorialnej. Jeśli będzie taka możliwość będę chciał zrobić kurs oficerski i już na stałe związać swoją przyszłość z wojskiem

– dodaje plutonowy.

Przed ochotnikami cztery szkoleniowe weekendy pod okiem doświadczonych instruktorów 45. Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. Izydora Bukowskiego ps. „Burza”.

Rezerwiści doskonalić będą między innymi umiejętności strzeleckie, przypomną sobie pracę na mapach, elementy taktyki oraz medycynę pola walki.

Ostatni szkoleniowy weekend będzie podsumowaniem i zakończy się sprawdzianem tzw. „Pętlą taktyczną”. Po szkoleniu ochotnicy rozpoczną służbę w jednostkach 4.WMBOT, do których otrzymali przydział.

W tej chwili na półmetku szkolenia podstawowego są ochotnicy, którzy już 1 lipca w Morągu wypowiedzą słowa przysięgi wojskowej. W 4W-MBOT służy już około 3,5 tys. żołnierzy.

Zespół prasowy 4W-MBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *