sobota, 24 lutego, 2024
KulturaŻycie Olsztyna

Olsztyńska Pierwsza Brygada

100-lecie odzyskania niepodległości obchodzimy z dumą i radością, podkreślając, że dzięki determinacji odważnych patriotów z biało-czerwonymi flagami na pikach, wywalczyliśmy w 1918 roku wolność.

Tradycyjnie uczniowie liceum plastycznego projektami wykorzystującymi wizerunek Baby Pruskiej z Barcian – oryginał jest na dziedzińcu Zamku – tworzą most kulturowy między czasami Prusów a współczesnością.

Prawdopodobnie w czasach Prusów tamte społeczności stawiały swoim bohaterom takie właśnie kamienne figury. Naszymi bohaterami utożsamiającymi się jednoznacznie z odzyskaniem niepodległości są Józef Piłsudski i jego I Brygada.

Instalacja artystyczna prezentuje symbolicznie oddział „herosów” wkraczających w paradnym szyku do Olsztyna, głosząc chwałę zwycięstwa i koniec niewoli:

Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy

Na plecach kamiennych figur znajdują się wiernie odtworzone historyczne emblematy Legionów Polskich Piłsudskiego, składające się z tarczy i orła bez korony.

Praca wykonana przez Stowarzyszenie Sztuka i Środowisko w Olsztynie przy znaczącym wsparciu uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie finansowana przez Urząd Miasta Olsztyn.

Olsztyńska Pierwsza Brygada – powyższy tekst pochodzi z tablicy prezentującej instalację artystyczną, ustawioną na olsztyńskim Starym Mieście, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *