Orzecznictwo ETPCz w sprawach polskich
Pracując nad swoją skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, siłą rzeczy posiłkuję się dostępnymi w internecie artykułami i większymi publikacjami, poruszającymi tematykę łamania praw człowieka, w kontekście możliwości dochodzenia sprawiedliwości na arenie międzynarodowej.
Okazuje się, że nie jest tego dużo, gdy się szuka materiałów o naruszeniu konkretnego artykułu Konwencji Europejskiej.
Polska zajmuje aktualnie 8 miejsce wśród państw najczęściej pozywanych przed ETPC. Podstawowym źródłem informacji o orzecznictwie ETPC jest sam Trybunał, który prowadzi HUDOC – bazę orzeczeń Trybunału, dostępną poprzez internet. I tu pojawił się problem. Baza jest prowadzona w czterech językach… bez polskiego 🙁 Przy terminologii prawniczej podstawowa znajomość angielskiego, francuskiego, czy rosyjskiego, zdaje się psu na budę.
Jednak jak się okazuje, integracja w ramach Unii Europejskiej postępuje i Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi stronę internetową, na której dostępne są w języku polskim chyba wszystkie Decyzje i Wyroki ETPC, wydane w sprawach przeciwko Polsce, i nie tylko.
Nie zaniedbałem poszukiwań dobrych opracowań tej problematyki w olsztyńskich bibliotekach. Niestety większość książek, do których dotarłem, już na pierwszy rzut oka pachniało… starością. Cóż mi po analizach sprzed 2010 roku?
Po kilku wizytach w czytelniach bibliotek, wreszcie sukces. W Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego znalazłem gruby – 728 stron – wolumen zatytułowany: Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich, pod redakcją: Tadeusza Jasudowicza, Jakuba Bartoszewicza i Radosława Fordońskiego.
Pozycja unikatowa, wydana w niewielu egzemplarzach przez Wydział Prawa i Administracji UWM, czyli mój macierzysty wydział! Słowo wstępne napisał prof. Tadeusz Jasudowicz, który kieruje Katedrą Praw Człowieka i Prawa Europejskiego. Autorami rozdziałów o wyrokach dotyczących poszczególnych artykułów Konwencji Europejskiej, są doktoranci i magistrowie UWM.
Już jestem po lekturze wstępu i rozdziału poświęconego artykułowi 10-temu Konwencji Europejskiej Wolność wyrażania opinii, który napisał dr Rafał Mizerski.
Orzecznictwo ETPC stanowi bardzo ważny wskaźnik poziomu praworządność i sprawiedliwości w kraju, który honoruje jego wyroki. Blisko 90% spraw rozpatrywanych przeciwko Polsce, kończy się stwierdzeniem Trybunału, że doszło do naruszenia danego artykułu Konwencji Europejskiej!
Po przeczytaniu wszystkich wyroków dotyczących artykułu 10 – wolność wyrażania opinii – mam pewność, że ja też znajdę się w tych 90-ciu procentach! Na pohybel Sztachańskim, Szydzińskim, Łobaczom, Urbanowiczom i innym wyrobnikom republik kolesiów 😉 CDN