wtorek, 16 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Przysięga Terytorialsów w Giżycku

24 marca br., o godzinie 13:00 w Giżycku, słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 120 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to drugie w tym roku zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach. Uroczysta przysięga będzie połączona z dodatkowymi atrakcjami dla społeczności lokalnych.

W niedzielę blisko 120 żołnierzy Obrony Terytorialnej, którzy rozpoczęli służbę w Morągu i Giżycku, złoży uroczystą przysięgę wojskową.

Uroczystość odbędzie się na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego, Giżycko, ul. I Maja 11. Zostanie ona poprzedzona mszą świętą w Kościele pw. św. Kazimierza Królewicza ul. Pionierska 14A, o godzinie 11.00.

Uroczysta przysięga zostanie ukoronowana defiladą pododdziałów 4W-MBOT.

Po uroczystości Terytorialsi zaprezentują sprzęt jakim posługują się w trakcie szkoleń. Będzie to dobra okazja na integracje społeczności lokalnych z żołnierzami OT, a także skosztowanie wojskowej grochówki.

Swoje stoiska promocyjne zaprezentują również: strażacy, policjanci, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Giżycku.

Kim są ochotnicy?

Są to przedstawiciele zawodów medycznych, rzemieślniczych, nauczyciele, uczniowie oraz studenci. Wszystkie te osoby funkcjonują w ramach różnych środowisk, wykonują różne zawody, posiadają wiele kwalifikacji oraz zainteresowań.

A jednak, połączyła ich wspólna chęć do poświecenia się ojczyźnie i propagowania postawa patriotycznych  w służbie w WOT. Warto podkreślić, że wśród 114 żołnierzy składających przysięgę, aż 36 to kobiety.

Najważniejsza misją WOT jest wspieranie społeczności lokalnych. Na ten czas w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 18 tysięcy żołnierzy. Ochotnicy stanowią 15 tysięcy, a żołnierze zawodowi 3 tysiące.

Modelowy Terytorials jest osobą w młodym wieku – 66% jest w wieku 35 lat, natomiast średnia wieku Terytorialsa to 32 lata.

Zdecydowana większość żołnierzy OT, tj. 62%, jest zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Około 5% prowadzi własna działalność gospodarczą, natomiast 3% prowadzi gospodarstwo rolne. Studenci stanowią 15% całości. Brak stałego zatrudnienia deklaruję 15% żołnierzy.

Blisko połowa żołnierzy OT posiada wykształcenie średnie, jedna trzecia wyższe. Liczba żołnierzy posiadających wykształcenie licencjackie, inżynierskie lub magisterskie wciąż rośnie. Co znacznie zwiększą prestiż i znaczenie 5 rodzaju sił zbrojnych w strukturach Wojska Polskiego.

16-dniowe szkolenie tzw. „szesnastka” to dopiero początek drogi kształcenia Terytorialsów. Cały cykl szkoleniowy obejmuje programy indywidualne, specjalistyczne i zgrywające.

Co do zasady szkolenia odbywają się weekendy. Taki system pozwala na pogodzenie życia rodzinnego oraz zawodowego ze służbą w WOT.

Taki system szkolenia powoduję, że służba w Wojskach Oborny Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem i aprobatą ze strony społeczeństwa. 

mjr Daniel Wrzyszcz

Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *