sobota, 18 maja, 2024
InformacjeRozmowy o OjczyźnieWojsko

Sprzątanie mogił Powstańców Warszawskich – Terytorialsi z Braniewa na Powązkach

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – Słowa powiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno, jakże aktualne i dziś.

Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich.

Przez wiele godzin 40 żołnierzy 4W-MBOT pomagało uprzątnąć blisko 700 mogił na Warszawskich Powązkach.

Powstańcy przez 63 dni bronili Warszawy, walczyli wtedy o całą Polskę. Walczyli dla siebie, swoich dzieci i przyszłych pokoleń. Walczyli  dla nas. To dzięki naszym Bohaterom możemy z dumą nosić na mundurze Biało-czerwona flagę i żyć w Wolnej i Niepodległej Ojczyźnie. W ten symboliczny sposób chcieliśmy oddać hołd Bohaterom Rzeczpospolitej, ludziom, którzy bezgranicznie kochali Polskę.

– żołnierze 43blp.

Akcja Sprzątanie mogił Powstańców Warszawskich organizowana jest przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki oraz Komitet Społeczny Nie Zapomnij o Nas Powstańcach Warszawskich od 5 lat.

Biorą w niej udział mieszkańcy Warszawy, Stowarzyszenia, wolontariusze z całej Polski. W tym roku dołączyli także żołnierze 43 batalionu z Braniewa. Łącznie posprzątano ponad 1200 grobów, gdzie pochowanych jest blisko 2000 Powstańców.

 

Sprzątanie mogił Powstańców Warszawskich - Terytorialsi na Powązkach
Sprzątanie mogił Powstańców Warszawskich – Terytorialsi na Powązkach

 

Powstanie Warszawskie było wielkim czynem niepodległościowym, było walką o wolność, o prawo do własnego państwa, do bycia u siebie.

Przez 63 dni mieszkańcy Warszawy bohatersko i z ogromną odwagą, nie lękając się śmierci, stawiali opór niemieckiemu okupantowi. Walczyli o wolność i godność Polski. Cześć i Chwała Bohaterom!

Źródło: 4W-MBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *