niedziela, 21 lipca, 2024
Książka

Sto lat harcerstwa. Marek Wierzbicki w Olsztynie

27 października 2016 roku w olsztyńskiej księgarni Książnica Polska, odbyło się spotkanie z czytelnikami, profesora Marka Wierzbickiego, współautora książki “Sto lat harcerstwa”.

Gościa z Radomia przywitał i przedstawił Waldemar Brenda – Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie. Marek Wierzbicki grubo ponad godzinę, z pasją i swadą opowiadał o harcerstwie, i o okolicznościach towarzyszących pisaniu tej niezwykłej książki.

Opowieść profesora była na tyle intersująca, że bez wahania wysupłałem z kieszeni bezrobotnego blogera, kilkadziesiąt złotówek, by móc zapoznać się z całą zawartością książki i aby uzyskać autograf autora. Książkę przed nabyciem przejrzałem i stwierdziłem, że zasługuje ona na miano… albumu. Wydana na kredowym papierze, z wieloma ilustracjami i zestawieniami, jest z pewnością warta swojej ceny. Nie bez znaczenia, przy decyzji o jej zakupie miał fakt, że ja też byłem harcerzem.

Marek Wierzbicki odpowiadając na moje pytanie: jaka jest Twoja prawda o harcerstwie?, bez wahania powiedział, że harcerstwo dla niego jest stylem życia. Kudy mi do takiej postawy 😥  ale mianem byłego harcerza mogę się chwalić. Przez jakiś tam czas, byłem nawet drużynowym. No i niezapomniane przeżycia na obozie w bazie harcerskiej w Stańczykach, we wczesnych latach 70-tych ubiegłego wieku, upoważniają mnie do czucia się częścią… historii harcerstwa 😆

Z całego serca polecam książkę “Sto lat harcerstwa” każdemu Polakowi. Harcerze to kwiat narodu! Z pewnością na takie miano zasługują ci z nich, którzy zginęli pełniąc harcerską służbę, i dlatego warto poznać ich historię. Dla zachęty polecam obejrzenie filmowego zapisu spotkania z autorem w olsztyńskiej księgarni. Słuchanie opowieści Marka Wierzbickiego – historyka i harcerskiego gawędziarza – to sama przyjemność. Czuwaj!

 

ryszard-pacak
źródło: facebook
Ku Prawdzie: Dziękuję! Oczywiście, że jest! Walterowcy są historią harcerstwa i w książce znalazł się ustęp im poświęcony. M. in. “Liderzy tego środowiska, Stefan Garwacki i Jacek Kuroń, konsekwentnie propagowali ideę harcerstwa komunistycznego… łączącego wybrane elementy tradycyjnej metody harcerskiej, radzieckiej pedagogiki Antona Makarenki i ideologii komunizmu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *