niedziela, 21 lipca, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Terytorialsi przed przysięgą zdają egzamin – tzw. pętlę taktyczną

Tylko kilkanaście godzin dzieli Terytorialsów z Warmii i Mazur od ukończenia szkolenia podstawowego, którego ukoronowaniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. Przed przysięgą Terytorialsi muszą zdać egzamin – tzw. pętlę taktyczną.

Pokonywanie terenu czołganiem, skryte podejście do obiektu, reakcja na kontakt ogniowy. Do tego strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, posługiwanie się sprzętem obrony przed bronią masowego rażenia.

Wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą, nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji czy też transport amunicji, to tylko niektóre z kilkunastu umiejętności, które są sprawdzane podczas tzw. „pętli taktycznej”.

Ten pierwszy wojskowy egzamin ma sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności Terytorialsów i jest przepustką do przysięgi wojskowej oraz dalszej służby w szeregach WOT.

Wszystko zaczyna się wczesnym rankiem od alarmu, szybka zbiórka, sprawdzenie wyposażenia, krótkie instruktarze i komenda „NAPRZÓD”!

Dzień nabiera tempa – podkreślają Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Na kilkunastokilometrowej „pętli” (stąd nazwa egzaminu) rozmieszczone są punkty, gdzie ocenie poddawane są umiejętności każdego żołnierza.

Na koniec spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku.

Mimo potu i zmęczenia stwierdzamy, że jesteśmy z siebie dumni. Ten egzamin utwierdził nas w przekonaniu, że od teraz jesteśmy zespołem, a wysiłek ostatnich kilkunastu dni szkolenia nie poszły na marne – dodają żołnierze.

W niedzielę, 19 maja br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 60 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Będzie to już trzecie zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach w 2019 r. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożą w Parku Miejskim w Morągu, o godzinie 12.00.

Monika Jabłońska-Buder

Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Fotorelacja z pętli taktycznej przed przysięgą Terytorialsów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *