sobota, 2 marca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

NOWI LIDERZY W MUNDURACH. PROMOCJA PODOFICERSKA W 4W-MBOT

To pierwszy krok na ścieżce dowódczej kariery. Podoficerskie szlify otrzymało blisko 20 kolejnych żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy ukończyli kurs SONDA.

Teraz nowi kaprale obejmą stanowiska służbowe w pięciu batalionach brygady. Kurs był dla nich dużym wyzwaniem, któremu udało się stawić czoła dzięki własnej determinacji, ale także pracy zespołowej.

–  W trakcie szkolenia, na samym początku usłyszeliśmy od chorążego, że podczas tego szkolenia zżyjemy się, zostaniemy przyjaciółmi i faktycznie tak w kolejnym tygodniu szkolenia już było, każdy na każdego mógł i liczyć i byliśmy jedną drużyną

– mówiła kpr. Magda.

Bardzo ważne było również wsparcie rodzin. Na uroczystej promocji zjawili się bliscy nowych podoficerów, którzy przez cały czas kursu trzymali za nich kciuki

–  Jestem bardzo dumna ze swojego męża, cieszę się, że chce nadal się rozwijać i sprawia mu to ogromną przyjemność

– mówiła żona jednego z kaprali.

Kurs SONDA jest rozłożony w czasie. Oprócz zajęć na terenie jednostki wojskowej nauka odbywa się także w formie e-learningu.

Przyszli podoficerowie muszą przyswajać wiedzę przebywając w domu, co jest wyzwaniem także dla ich najbliższych.

– Jakoś trzeba było to życie poprzestawiać przez te 3 miesiące, mąż w zamknięciu, ja z trójką dzieci w drugim pokoju. Cisza, bo musi być skupienie przy nauce. Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj na tym wielkim dniu

– mówiła żona kolejnego podoficera.

Teraz nowi kaprale obejmą obowiązki w swoich macierzystych batalionach w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu. Najwięcej z nich zostanie dowódcami sekcji lekkiej piechoty.

–  Stopień podoficerski to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Wychodzicie z drugiego szeregu, stajecie w pierwszym. Od tej pory będą patrzeć na was wasi podwładni, a wy macie być dla nich przykładem

– mówił podczas promocji dowódca 4W-MBOT płk Jarosław Kowalski.

W kursie „SONDA” mogą wziąć udział żołnierze spełniający określone wymogi.

Jednym z nich jest zaliczenie minimum jednego roku służby wojskowej i bardzo dobra opinia przełożonych. Kandydaci muszą pozytywnie przejść rozmowy kwalifikacyjne oraz zdać egzamin z wychowania fizycznego.

Podczas kursu żołnierze uczą się, jak dowodzić, budować swój autorytet w grupie i jak podejmować trafne decyzje w trudnych sytuacjach.

4W-MBOT kształci także nowych szeregowych.

Kolejna grupa ochotników odbywa szkolenie podstawowe w Morągu. To ponad siedemdziesięcioosobowa grupa, która po ukończeniu 16-dniowego szkolenia zasili bataliony brygady.

Nabyte przez nich umiejętności zostaną sprawdzone podczas pętli taktycznej – marszu, podczas którego kandydaci na żołnierzy będą musieli wypełnić zadanie związane m.in. ze strzelectwem, topografią i ratownictwem pola walki.

Zwieńczeniem ich trudu będzie przysięga, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 lutego, na placu apelowym 42 Morąskiego Batalionu Lekkiej Piechoty przy Al. Wojska Polskiego 16.

Przysięga WOT

Zespół prasowy 4.W-MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *