poniedziałek, 26 lutego, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam… Terytorialsi w Morągu

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam … Te słowa, 22 kwietnia 2018 r. w Morągu, uroczyście wypowiedziało ponad 130 Terytorialsów z Warmii i Mazur. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę.

Terytorialsi z Warmii i Mazur przeżyli, 22 kwietnia 2018 roku, najważniejszy dzień w życiu żołnierza – złożyli przysięgę wojskową.

W obecności swoich najbliższych, tych, za których bezpieczeństwo są odpowiedzialni, a także poprzedników – kombatantów Armii Krajowej wypowiedzieli słowa przysięgi, które rozpoczynają ich drogę służby wojskowej.

Przysięga żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Składającym przysięgę towarzyszyli ich koledzy, którzy od 3 marca 2018 roku równolegle realizowali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

W uroczystości wzięło udział blisko 300 żołnierzy OT.

Przysięga wojskowa, w której uczestniczył minister obrony narodowej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy, odbyła się w Parku Miejskim w Morągu.

Każdego dnia, swoją służbą, będziemy dawać dowód słowom roty przysięgi wojskowej, realizując jednocześnie naszą misję, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności

– podkreślają żołnierze batalionu lekkiej piechoty w Morągu.

Minister Mariusz Błaszczak przypominając znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej zaznaczył, że formacja jest znakomitym dopełnieniem wojsk operacyjnych.

Ich siłą jest znajomość terenu. Są to wojska złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić część swojego wolnego czasu, żeby się przygotować do obrony naszej ojczyzny.

W uroczystości uczestniczył również Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, który odczytał w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego list skierowany do żołnierzy Obrony Terytorialnej.

W rocie przysięgi wojskowej zawarta jest istota służby wojskowej. Stanowi wielkie zobowiązanie wobec Ojczyzny oraz dowodzi o sile charakteru i gotowości do poświęceń

– podkreślił ks. por. Marek Rycio, który odczytał list Biskupa Polowego Wojska Polskiego bp Józefa Guzdka.

Mówiąc o wrażeniach ze szkolenia szer. Łukasz Jankowski podkreślił, że podczas 16 dni nauczył się poprawnie obsługiwać broń. Dodał, że szkolenie było bardzo intensywne.

Słowa przysięgi wojskowej ma się zaszczyt wypowiedzieć tylko raz w życiu. To kilka zdań, które oznaczają przyjęcie na siebie ogromnej odpowiedzialności za swoją Ojczyznę i swoich bliskich.
To początek czasem trudnej, ale zawsze pięknej drogi. Wojskowa służba, którą rozpoczyna złożenie przysięgi, oznacza ni mniej, ni więcej, tylko codzienną troskę o losy i rozwój naszego kraju

– dodał płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Świeżo zaprzysiężonych żołnierzy witamy w szeregach Obrony Terytorialnej oraz życzymy dużo wytrwałości i żołnierskiego szczęścia.

Monika Jabłońska

Rzecznik prasowy – 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *