sobota, 2 marca, 2024
Życie Olsztyna

Uważaj na fałszywe faktury! Cyberprzestępcy w ataku!

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ostrzegają przed cyberprzestępcami i radzą jak się uchronić przed nieuczciwymi osobami, podszywającymi się pod operatorów energetycznych i pocztowych.

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, zaobserwowali w ostatnim czasie zjawiska masowego rozsyłania na skrzynki mailowe osób na terenie całego kraju wiadomości e-mail zatytułowanych „eFaktura” za energię elektryczną (numer).

Cyberprzestępcy podszywają się pod dostawcę energii i rozsyłają zainfekowane, fałszywe faktury. W wiadomości tej pojawiają się informacje, że jest to „eFaktura” wystawiona przez jedną z firm energetycznych, którą należy opłacić. Aby zobaczyć szczegóły faktury jesteśmy nakłaniani do kliknięcia w fałszywe linki, a następnie do pobrania załącznika o nazwie: Faktura_nazwafirmy.zip.

Po pobraniu, rozpakowaniu i uruchomieniu tego pliku jesteśmy zainfekowani złośliwym oprogramowaniem z grupy „ransomoware” o nazwie Crypt0L0cker. Niestety otwarcie załącznika jest w zasadzie równoznaczne z zaszyfrowaniem dysku i wykradzeniem wszelkich haseł. Złośliwe oprogramowanie działa w wyjątkowo złośliwy sposób, bo uniemożliwia dostęp do danych. Odzyskać można go wyłącznie wpłacając przestępcom okup w Bitcoinach. Wpłata nie gwarantuje uzyskania programu do odszyfrowania danych.

Apelujemy, by dla bezpieczeństwa swojego sprzętu elektronicznego i znajdujących się na nim danych, nie otwierać wiadomości zatytułowanej „eFaktura za energię elektryczną (numer)” lub podobnych rzekomo z jednej firm pocztowych, firmy kurierskiej z informacją o niedostarczonej przesyłce, itp. Należy zachować zdrowy rozsądek. W sytuacji gdy nie jesteśmy pewni, aby w każdym przypadku otrzymania budzącej wątpliwość wiadomości e-mail, która na pierwszy rzut oka zdaje się pochodzić od znanej instytucji, skontaktować się z nią i wyjaśnić sprawę.

Tekst: Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Uważaj na fałszywe faktury! Publikuję ten tekst, ponieważ uważam go za bardzo pożyteczny. Jeżeli po jego przeczytaniu będziesz ostrożniejszy w otwieraniu wiadomości e-mailowych to znaczy, że spełni on swoją prewencyjną rolę. Ku Prawdzie czuje się ostrzeżony. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *