Uważaj na fałszywe faktury! Cyberprzestępcy w ataku!

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ostrzegają przed cyberprzestępcami i radzą jak się uchronić przed nieuczciwymi osobami, podszywającymi się pod operatorów energetycznych i pocztowych.

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, zaobserwowali w ostatnim czasie zjawiska masowego rozsyłania na skrzynki mailowe osób na terenie całego kraju wiadomości e-mail zatytułowanych „eFaktura” za energię elektryczną (numer).

Cyberprzestępcy podszywają się pod dostawcę energii i rozsyłają zainfekowane, fałszywe faktury. W wiadomości tej pojawiają się informacje, że jest to „eFaktura” wystawiona przez jedną z firm energetycznych, którą należy opłacić. Aby zobaczyć szczegóły faktury jesteśmy nakłaniani do kliknięcia w fałszywe linki, a następnie do pobrania załącznika o nazwie: Faktura_nazwafirmy.zip.

Po pobraniu, rozpakowaniu i uruchomieniu tego pliku jesteśmy zainfekowani złośliwym oprogramowaniem z grupy „ransomoware” o nazwie Crypt0L0cker. Niestety otwarcie załącznika jest w zasadzie równoznaczne z zaszyfrowaniem dysku i wykradzeniem wszelkich haseł. Złośliwe oprogramowanie działa w wyjątkowo złośliwy sposób, bo uniemożliwia dostęp do danych. Odzyskać można go wyłącznie wpłacając przestępcom okup w Bitcoinach. Wpłata nie gwarantuje uzyskania programu do odszyfrowania danych.

Apelujemy, by dla bezpieczeństwa swojego sprzętu elektronicznego i znajdujących się na nim danych, nie otwierać wiadomości zatytułowanej „eFaktura za energię elektryczną (numer)” lub podobnych rzekomo z jednej firm pocztowych, firmy kurierskiej z informacją o niedostarczonej przesyłce, itp. Należy zachować zdrowy rozsądek. W sytuacji gdy nie jesteśmy pewni, aby w każdym przypadku otrzymania budzącej wątpliwość wiadomości e-mail, która na pierwszy rzut oka zdaje się pochodzić od znanej instytucji, skontaktować się z nią i wyjaśnić sprawę.

Tekst: Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Uważaj na fałszywe faktury! Publikuję ten tekst, ponieważ uważam go za bardzo pożyteczny. Jeżeli po jego przeczytaniu będziesz ostrożniejszy w otwieraniu wiadomości e-mailowych to znaczy, że spełni on swoją prewencyjną rolę. Ku Prawdzie czuje się ostrzeżony. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *