sobota, 2 marca, 2024
InformacjeWojsko

WYBUCHY NA TORUŃSKIM POLIGONIE

Od 13. do 24. listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizuje kurs podstawowy dla kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej.

W 12. dniowym szkoleniu udział bierze kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju, a praktyczna część zajęć realizowana jest na terenie toruńskiego poligonu.

W Centrum Szkolenia WOT realizujemy ponad 40 różnorodnych kursów dowódczych, specjalistycznych, ale także i tych przygotowujących do występowania w roli przyszłych instruktorów.
Z uwagi na charakter Terytorialnej Służby Wojskowej część szkoleń (tj. kurs saperski) prowadzona jest w różnych etapach, po których ukończeniu żołnierz otrzymuje wiedzę i uprawnienia instruktora w danej dziedzinie

– powiedział płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT.

Kurs instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej podzielony jest na trzy etapy – podstawowy, instruktorski oraz doskonalący.

W ramach szkolenia podstawowego Terytorialsi uczą się różnych sposobów wysadzania, niszczenia konstrukcji drewnianych, metalowych i żelbetonowych, pokonywania zapór inżynieryjnych, ustawiania, usuwania i niszczenia min, a także wykonywania przejść w polu minowym.

Wybuchy na toruńskim poligonie - fot. WOT (2)
Na toruńskim poligonie – fot. WOT
Od blisko dwóch lat szkolę się jako saper, także możliwość udziału w tym kursie pomoże mi zyskać specjalistyczną wiedzę, a w przyszłości zostać instruktorem.
Zajęcia są bardzo wymagające, ale mamy świetną kadrę, która swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje nam w bardzo klarowny sposób wychodząc naprzeciw naszym potrzebom

– dodała uczestniczka szkolenia z 11 Małopolskiej Brygady OT.

W drugim (instruktorskiej) części szkolenia kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia WOT zwraca szczególną uwagę na metodykę prowadzenia zajęć.

W tym etapie kursanci pod okiem kadry CSWOT prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie.

Kurs prowadzony jest bardzo intensywnie, mamy bardzo dużo materiału i wiedzy do opanowania, a niemalże codziennie bierzemy udział w zajęciach praktycznych, w których to realizujemy wysadzenia gruntów czy przeszkód.
Osobiście polecam to szkolenie każdemu żołnierzowi

– podsumował żołnierz z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

Wybuchy na toruńskim poligonie - fot. WOT (3)
Na toruńskim poligonie – fot. WOT

W ramach ostatniego (doskonalącego) kursu, Terytorialsi uczyć się będą działania z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.

W tej części szkolenia żołnierze dokonywać będą sprawdzania terenu, wykrywania i neutralizacji różnego rodzaju prowizorycznych ładunków wybuchowych.

Materiał: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *