środa, 24 kwietnia, 2024
KulturaŻycie Olsztyna

XIV Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur

25 czerwca w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyła się XIV Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur, którą zorganizował Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.

Galę prowadziła para olsztyńskich dziennikarzy: Aneta Pawelczyk-Piłat z Radia UWM FM i Marek Lewiński z Radia Olsztyn.

Podczas Gali zaprezentowano i nagrodzono laureatów 14. Konkursu Dziennikarskiego im. Seweryna Pieniężnego i IV Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Grzegorz Radzicki – Prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP w Olsztynie przywitał przybyłych gości i odczytał list od Krzysztofa Skowrońskiego – Prezesa SDP – głównego sponsora Konkursu.

Tradycją każdej Gali jest… akcent muzyczny. Tym razem z blisko półgodzinnym koncertem wystąpił Mateusz Cwaliński, który na akordeonie brawurowo wykonał kilka utworów.

Moje słoniowate ucho wychwyciło jeden bardzo znany utwór, hiszpańskie paso doble, które od razu przeniosło mnie na arenę do korridy.

 

 

W imieniu Kapituły wyniki Konkursu przedstawił jej sekretarz – dziennikarz Radia Olsztyn Wojciech Chromy:

Oceniliśmy 50 nadesłanych materiałów. Między innymi były to artykuły prasowe, audycje radiowe, podcasty, reportaże, felietony, materiały telewizyjne i filmowe, oraz książki.

Nagrodę wolności słowa im. ks. Benedykta Przeradzkiegoza rozsądne i rzetelne mówienie o problemach i ważnych wydarzeniach mieszkających na Mazurach mniejszości ukraińskiej – otrzymała Jarosława Chrunik z redakcji ukraińskiej Radia Olsztyn.

Nagrodę młodego dziennikarzaza wszechstronne operowanie różnorodnymi gatunkami dziennikarskimi i rzetelne podejmowanie lokalnej problematyki – otrzymał Mateusz Kossakowski, redaktor naczelny portalu Głosy Warmii i Mazur.

W kategorii Książka wyróżnienie otrzymała Agnieszka Pacek za zbiór felietonów, wywiadów i wierszy: W mieście szytym na miarę. Mrągowo i okolice.

W kategorii Dziennikarstwo prasowe wyróżnienie otrzymał Zbigniew Połoniewicz – redaktor naczelny tygodnika lokalnego Głosy Ostródy za artykuł zatytułowany: Geneza rodzinnego dramatu – czyli jak córka została lesbijką.

W kategorii Dziennikarstwo telewizyjneza interesujące i pełne zaangażowania przedstawianie pasji związanej z klasykami motoryzacji – został wyróżniony Bartosz Gołębiowski z TVP Olsztyn, za cykl Środa z klasykiem.

W kategorii Dziennikarstwo radioweza dziennikarski kunszt z jakim przedstawiła niezwykłą historię Marii i Marka – wyróżnienie otrzymała Maja Kwiatkowska za reportaż Nienasycenie.

Równorzędne wyróżnienie w kategorii Dziennikarstwo radiowe otrzymali Marek Lewiński i Przemysław Getka za cykl Rowerem po Warmii.

Nagrodę główną XIV Konkursu Dziennikarskiego im. Seweryna Pieniężnego, otrzymała dziennikarka Radia Olsztyn Anna Minkiewicz-Zaremba – za reportaż Mazurzy z Syberii pokazujący potomków Mazurów, którzy pod koniec XIX wieku dobrowolnie osiedlili się na Syberii.

 

 

Wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy

 

Wojciech Ciesielski wspomina Aleksandra Wołosa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *