Artykuł 231 Kodeksu Karnego. Nadużycie funkcji
Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jeden z czytelników napisał mi w komentarzu, że w walce z KWP w Olsztynie o przywrócenie do pracy, będę miał – przeciwko sobie – cały aparat urzędników Policji, z radcami prawnymi na czele.
To mnie wcale nie przestraszyło, ponieważ ten cały aparat dobrze znam. Cały aparat odkrył karty, i to są karty znaczone! Grają nie fer, i dlatego mogę liczyć na końcowy sukces.
Jedyny warunek, który musi być spełniony, abym odniósł pełny sukces, to jest trafienie na uczciwego, obiektywnego i sprawiedliwego sędziego.
Aby mój sukces był w miarę szybki, potrzebny jest też uczciwy, obiektywny i zaangażowany w sprawę prokurator.
Niestety, moje poczucie sprawiedliwości, ze sprawiedliwością stanowioną przez olsztyńskich prokuratorów i sędziów, bardzo się rozmija. Poczynania Sądu Pracy i Sądu Karnego, już po części opisałem.
W olsztyńskich Prokuraturach – jak dotychczas – złożyłem trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw.
Okazało się, że miałem podstawy do podejrzeń, ponieważ wszczęto trzy śledztwa. Niby pełen sukces!
Tylko szkopuł w tym, że olsztyńscy prokuratorzy nie wykazywali zainteresowania prowadzeniem śledztwa!
Nawet jeden oświadczył mi:
Nie chcę prowadzić tego śledztwa, ale muszę!
Podzielał moje zdanie, że Prokuratura olsztyńska powinna być z tego śledztwa wyłączona.
Pierwsze dwa śledztwa próbowano zakończyć poprzez ich umorzenie. Moje zażalenia okazywały się skuteczne i sprawy pociągnięto dalej.
Jedno zakończyło się już pełnym sukcesem i prokurator – po moich wskazówkach – ustalił, kto i kiedy dokonał przestępstwa polegającego na pomówieniu mnie.
Jak Wiecie sprawę zakończyliśmy umową dżentelmeńską.
Pierwsze śledztwo dotyczące nieprawidłowości w KWP w Olsztynie ciągle trwa. Pocieszające jest to, że dowodów na popełnienie przestępstw dostarczyła nawet Komenda Główna Policji.
Ostatnie podejrzenie, które zgłosiłem do Prokuratury jest jeszcze… ciepłe 😆
W ubiegły piątek otrzymałem Zawiadomienie o wszczęciu śledztwa, w sprawie przekroczenia uprawnień przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, tj. o czyn z art. 231.
To już sukces, ponieważ jeden z moich kolegów arbitralnie stwierdził, że tym olsztyńska Prokuratura się nie zajmie.
Chciałem założyć się o połówkę. Może będzie umorzenie, ale Stasio tak łatwo nie odpuszcza!
No i tu, z pewnością prokurator nie może powołać się na brak umyślności popełnienia przestępstwa, czy też na brak działania na szkodę mojego interesu.
Artykuł 231 Kodeksu Karnego mówi jasno, kto i kiedy popełnia przestępstwo nadużycia funkcji. Czy i tym razem Adam Kall znajdzie obrońców w Prokuraturze i Sądach?
Panie Stanisławie to, że prowadzone jest śledztwo to jedna para kaloszy. Ważne by faktycznie trafił Pan na sędziego nie “umoczonego w układach “, co nie znaczy, że prokuratura nie umorzy ponownie śledztwa. Sprawy przeciwko policjantom z art 231 kk są trudne do wygrania bardzo łatwe do przegrania przez pokrzywdzonego. Z autopsji.
Dziękuję! Cóż… ja tylko zgłosiłem podejrzenie 😉 Ważne – dla mnie – będzie nawet uzasadnienie umorzenia!
Otóż właśnie uzasadnienie umorzenia śledztwa to czysta “poezja”. Zastanawia mnie kto i z jakiej “sztampy” owe uzasadnienia pisze? Z reguły jest to funkcjonariusz policji wykonujący czynności pod nadzorem rzecz jasna prokuratora, jednak de facto to prokurator podpisuje się pod postanowieniem o umorzeniu… Mam kilka literackich perełek uzasadniających umorzenie śledztwa czy też jego wszczęcia. Są warte nagród, tle, że jakich?
Dziękuję! Po lekturach ostatnich uzasadnień sądowych i prokuratorskich to mam wrażenie, że z natłoku spraw uzasadnienia do wyroków i umorzeń piszą aplikanci ubiegający się o te stanowiska! Ta “poezja” jest tworzona bez logiki i doświadczenia życiowego! To fantasy! 😉